Obserwuj w Google News

Rosja chce sparaliżować południe Ukrainy. "Bez prądu miasta będą umierały"

2 min. czytania
09.08.2022 08:00
Zareaguj Reakcja

- Rosjanie bardziej się boją izolacji dyplomatycznej niż wybuchu elektrowni jądrowej – przyznał w rozmowie z Wirtualną Polską generał Waldemar Skrzypczak. Ekspert wskazał, że celem Rosjan jest paraliż miast na południu Ukrainy, które czerpią energię właśnie z okupowanego obiektu. Ukraińskie media powołują się na oświadczenie rosyjskiego dowódcy garnizonu okupującego Zaporoską Elektrownię Atomową, który miał stwierdzić, że jej teren w przyszłości "pozostanie rosyjski albo niczyj".

Rosjanie w okupowanej elektrowni atomowej w Enerhodarze
fot. ANDREY BORODULIN/AFP/East News, Rosjanie w okupowanej elektrowni atomowej w Enerhodarze

Rosja ostrzelała w ostatnich dniach z rakiet teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. Pociski trafiły bezpośrednio w plac przed elektrownią, w pobliżu jednego z bloków, w którym mieści się reaktor jądrowy. Poważnie uszkodzono m.in. instalację azotowo-tlenową.

Zdaniem Waldemara Skrzypczaka, jest to kolejny przejaw nuklearnego terroru wojsk Putina. Elektrownia jest okupowana przez Rosjan, ale znajduje się blisko frontu, pobliskie Zaporoże pozostaje we władaniu Ukraińców.

Rosja ostrzelała elektrownię atomową. "Bez prądu miasta będą umierały"

- Rosja prowadzi brudną i ryzykowną grę. Terror nuklearny stosowany przez Władimira Putina służy dwóm celom. Jednym z nich jest ciągłe podsycanie stanu zagrożenia i straszenie wybuchem elektrowni. Druga kwestia to sparaliżowanie południa Ukrainy - wyjaśnił w Wirtualnej Polsce generał Waldemar Skrzypczak.

Redakcja poleca

Ekspert wyjaśnił, co oznacza zwłaszcza drugi z niszczycielskich celów Putina. - Awaria, większe uszkodzenie czy zniszczenie elektrowni uderzy w całe południe Ukrainy. Miasta, zakłady i ludzie zostaną bez energii, a bez tego nie da się przeżyć jesieni czy zimy. Chersoń i obwody: chersoński, zaporoski, mikołajowski zostaną bez zasilania, bo nie ma tam mowy o alternatywnych źródłach energii. Bez prądu miasta będą umierały, a ludzie uciekali - powiedział były dowódca Wojsk Lądowych w polskiej armii.

Ukraińska agencja Energoatom, operator tamtejszych elektrowni atomowych, przekazała, że trafione zostały także pojemniki z niebezpiecznym zużytym paliwem jądrowym, które jest wysoce radioaktywne. Ukraińskie media powołały się z kolei na oświadczenie rosyjskiego generała, dowodzącego wojskiem okupującym Zaporoską Elektrownię Atomową. Miał stwierdzić, że teren elektrowni został zaminowany i może zostać wysadzony, a docelowo elektrownia "pozostanie rosyjska albo niczyja".

RadioZET.pl/Wirtualna Polska