Obserwuj w Google News

Rosja wypuściła jeńców wojennych. Wśród nich Brytyjczycy skazani na śmierć

2 min. czytania
21.09.2022 21:47
Zareaguj Reakcja

Rosja uwolniła w środę 10 jeńców wojennych pojmanych w Ukrainie. Samolot ze zwolnionymi zatrzymanymi wylądował w Arabii Saudyjskiej. Wśród uwolnionych są m.in. Brytyjscy ochotnicy walczący po stronie ukraińskiej.

Rosja uwolniła jeńców
fot. @spagov/Twitter

Według informacji Rijadu na liście uwolnionych znajdują się obywatele amerykańscy, brytyjscy, szwedzcy, chorwaccy i marokańscy. Wszyscy są już w Arabii Saudyjskiej, dokąd zostali przetransportowani samolotami. Jak poinformowała agencja Reutera, powołując się na saudyjskiego urzędnika państwowego, to efekt mediacji saudyjskiego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana.

Według BBC News wśród uwolnionych jeńców jest pięciu Brytyjczyków, w tym Aiden Aslin. 28-latek został schwytany w kwietniu podczas  wojny w Ukrainie przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Ochotnik walczący po stronie ukraińskiej został skazany na śmierć w pokazowym rosyjskim procesie. 

Redakcja poleca

Rosja uwolniła jeńców. Wśród nich ochotnicy skazani na śmierć

Wraz z Aslinem na śmierć został skazany Shaun Pinner. 48-letni Brytyjczyk także brał udział w walkach po stronie ukraińskiej. On również znalazł się na liście uwolnionych w środę jeńców. W sumie wolność odzyskało 5 Brytyjczyków, dwóch Amerykanów i po jednym obywatelu Chorwacji, Maroka i Szwecji.

Brytyjska premier Liz Truss napisała na Twitterze, że uwolnienie Brytyjczyków było "niezwykle pożądaną wiadomością... kończącą miesiące niepewności i cierpienia dla nich i ich rodzin". Z kolei w oficjalnym oświadczeniu Arabii Saudyjskiej podkreślono wysiłki księcia koronnego Muhammada ibn Salmana dla "kontynuacji jego zaangażowania w inicjatywy humanitarne dotyczące kryzysu rosyjsko-ukraińskiego".

Agencja AFP podkreśliła, że Arabia Saudyjska wykorzystuje wojnę w Ukrainie do realizacji interesów ze Stanami Zjednoczonymi. Wraz z innymi państwami kartelu naftowego OPEC zmniejsza wydobycie ropy naftowej, co odbija się na wyższych cenach paliw oraz pogłębia kryzys energetyczny.

RadioZET.pl/BBC News/AFP