Obserwuj w Google News

Rosyjscy widzowie w szoku. "To będzie niezapomniany dzień wstydu"

2 min. czytania
09.05.2022 14:29
Zareaguj Reakcja

Hakerzy działający w ramach kolektywu Anonymous zaatakowali rosyjską telewizję. Akcja była zaplanowana na okoliczność rosyjskiego Dnia Zwycięstwa. Haktywiści nazwali 9 maja "dniem wstydu".

Hakerzy
fot. Twitter/spook (screen)

Rosjanie świętują w poniedziałek przypadający na 9 maja Dzień Zwycięstwa. To celebracja wygranej ZSRR nad hitlerowcami w II wojnie światowej, a także okazja do propagandowego zaprezentowania "potęgi armii rosyjskiej". Na tę okoliczność na Placu Czerwonym Moskwie odbywa się coroczna defilada wojskowa.

Podczas tegorocznej uroczystości przemawiał Władimir Putin, który przekonywał zgromadzonych na niej żołnierzy, że "dzisiaj walczycie o naszych ludzi w Donbasie, o bezpieczeństwo Rosji". Określił też rozpoczęcie działań militarnych w Ukrainie mianem "jedynej słusznej decyzji".

Zmasowany atak hakerów na Rosję. "Dzień wstydu"

Świat nie zamierza jednak pozwalać Rosjanom na komfort świętowania. W internecie pojawiało się sporo doniesień na temat cyberataków, które przeprowadzili członkowie kolektywu Anonymous. Już wcześniej zapowiadali, że nie pozwolą agresorom na spokojną celebrację 9 maja, nazywając to święto "dniem wstydu".

Redakcja poleca

Hakerzy zaatakowali m.in. rosyjską telewizję. W mediach społecznościowych można znaleźć zdjęcia, które obrazują, jak ten atak wyglądał. "Macie krew na rękach pomordowanych Ukraińców i dzieci" - taki komunikat wyświetlał się na ekranach telewizorów, w rubryce zawierającej informacje o poszczególnych programach:

Z kolei jeden z haktywistów napisał na Twitterze: "Sprawimy, że będzie to niezapomniany dzień wstydu" i dołączył do swojego posta wideo przedstawiające niedziałającą stronę "rosyjskiego youtube'a".

Na profilu grupy squad303 pojawiła się również grafika, która przedstawia tragiczny bilans działań wojennych zainicjowanych przez Rosję:

RadioZET.pl/Twitter

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo