Obserwuj w Google News

Rosyjska propaganda uderza w Andrzeja Dudę. Chodzi o rodzinę polskiego prezydenta

2 min. czytania
23.05.2022 18:27
Zareaguj Reakcja

Rosyjskie media propagandowe oczerniają Polskę i Andrzeja Dudę - przekazał w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że promowane są kłamstwa dotyczące rodziny polskiego prezydenta.

Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rosjanie podczas wojny w Ukrainie nie ustają w formułowaniu gróźb pod adresem Zachodu i Polski. Na spotkaniu Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem padły kuriozalne słowa, jakoby nasz kraj chciał "rozczłonkować Ukrainę". Rosyjska propaganda uderza także w prezydenta Polski.

Żaryn: rosyjskie media oczerniają prezydenta Andrzeja Dudę

"W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP" - napisał w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że promowane są kłamstwa dotyczące rodziny polskiego przywódcy.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn - za pośrednictwem mediów społecznościowych - ocenił w poniedziałek sposób działania rosyjskich mediów wymierzony w Prezydenta RP Andrzeja Dudę. "W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP" - zaznaczył Żaryn. Dodał, że promowane są kłamstwa dotyczące rodziny głowy naszego państwa.

"W ramach identyfikowanych działań pojawiają się nowe wątki insynuujące związki Prezydenta PL z ukraińskim nacjonalistą Mikhailem Ivanovichem Dudą zaangażowanym w zbrodnię wołyńską" - zauważył Stanisław Żaryn. Rzecznik podkreślił, że zbieżność nazwisk jest wykorzystywana przez rosyjskich propagandzistów do "oczerniania polskiego prezydenta poprzez sugerowanie niezgodnych z prawdą koligacji z działaczem UPA biorącym udział w walkach z Polakami w czasie drugiej wojny światowej".

Redakcja poleca

Zdaniem Stanisława Żaryna od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przodkowie kilku europejskich polityków byli łączeni przez propagandę Kremla z ideologią nazistowską. "Działania przeciwko Prezydentowi RP są elementem szerszej kampanii przeciwko Zachodowi" - ocenił Stanisław Żaryn.

"Rosyjska propaganda od wielu lat używa kłamstw dotyczących historii do oczerniania Zachodu lub też uzasadniania swoich imperialnych działań przeciwko innym państwom i narodom" - podkreślił Żaryn w serii wpisów na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP - Paweł Auguff

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo