Obserwuj w Google News

Rusza festiwal w Berlinie. Film Agnieszki Holland w konkursie

Redakcja
2 min. czytania
09.02.2017 22:57
Zareaguj Reakcja

W Berlinie rozpoczął się 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O festiwalowe nagrody - Złote i Srebrne Niedźwiedzie - walczy 18 filmów, w tym "Pokot", najnowsze dzieło Agnieszki Holland.

Berlinale
fot. Wikimedia.Commons

Uczestnicy uroczystego otwarcia obejrzeli w czwartek wieczorem francuski obraz "Django".Film Etienne'a Comara opowiada o losach legendarnego muzyka i kompozytora jazzowego Django Reinhardta - francuskiego Roma, najpierw długo tolerowanego w okupowanej przez Niemców Francji, a potem ściganego przez niemieckich nazistów.

W konkursie głównym Berlinale jest 18 filmów. Berliński festiwal uważany jest za najbardziej polityczny konkurs filmowy. O główne nagrody Berlinale walczą między innymi Felicite Alaina Gomisa, Viceroy's House Gurindera Chadha, Toivon tuolla puolen ("The Other Side Of Hope") Aki Kaurismaeki, niemiecki film dokumentalny Beuys Andresa Veiela i Return to Montauk Volkera Schloendorffa. Przewodniczącym jury będzie holenderski reżyser Paul Verhoeven, twórca m.in. Nagiego Instynktu, Robocopa i Pamięci Absolutnej.

O Złotego Niedźwiedza w konkursie głównym powalczy takżePokot - najnowszy film Agnieszki Holland, na podstawie powieści Prowadź swój pług przez kości umarłychOlgi Tokarczuk. To opowieść o zamieszkałej w Sudetach byłej inżynier, posiadającej zdolność rozmawiania ze zwierzętami, która na własną rękę próbuje wyjaśnić sprawę serii tajemniczych śmierci lokalnych kłusowników.

Do 19 lutego w ramach festiwalu pokazanych zostanie 400 filmów w różnych kategoriach - poza konkursem głównym filmowcy z całego świata ubiegają się o nagrody w konkursach Panorama i Forum. O nagrody walczyć będą też twórcy filmów krótkometrażowych. W tej ostatniej kategorii w programie jest polsko-niemiecka koprodukcja Miss Holokaust Michaliny Musielak. W konkursie filmów dla młodzieży (Generation) udział bierze Kuba Czekaj z filmem Królewicz Olch, a w kategorii Forum Expanded Serce Miłości - Director's Cut Łukasza Rondudy.

Polska jest ponadto koproducentem filmów The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov Askolda Kurowa (kategoria Berlinale Special), Tiere (Zwierzęta) Grega Zglinskiego i Rudzienko Sharon Lockhart (Forum Expanded). W programie Retrospektywa widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie filmy Piotra Szulkina "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji" z 1985 roku oraz Andrzeja Żuławskiego "Na srebrnym globie" z 1988 roku.

Ostatnio sukcesy na Berlinale odnosili zdobywcy Srebrnych Niedźwiedzi: Tomasz Wasilewski za Zjednoczone stany miłości i Małgorzata Szumowska za Body/Ciało”. W poprzednich latach w Berlinie nagradzani byli także Roman Polański, Andrzej Wajda czy Krzysztof Kieślowski.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/YouTube/MP