Obserwuj w Google News

SpaceX wyśle ludzi w kosmos. W przyszłym roku pierwszy turystyczny lot wokół Księżyca

Redakcja
1 min. czytania
28.02.2017 08:15
Zareaguj Reakcja

Pod koniec 2018 roku prywatna firma kosmiczna SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca parę kosmicznych turystów - poinformował na konferencji prasowej założyciel i szef SpaceX Elon Musk.

Start rakiety SpaceX
fot. SpaxeX

Musk nie ujawnił ich nazwisk. Powiedział jedynie, że to "nikt z Hollywood". Nie ujawnił także sum, jakie tytułem zaliczek wpłaciły już te osoby. Jeszcze w tym roku będą musiały przejść intensywne testy i treningi. Szef SpaceX przyznał, że istnieje pewne ryzyko związane z tym lotem. - Robimy wszystko, by je zminimalizować - zapewnił Musk.

 

Kapsuła Dragon 2 zostanie wyniesiona przy pomocy rakiety Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’'ego na przylądku Canaveral. Statek kosmiczny zabierze dwóch kosmicznych turystów w pobliże Księżyca, okrąży go i zabierze z powrotem na Ziemię. Cały lot ma trwać około tygodnia.

Będzie to pierwszy lot z kosmicznymi turystami w pobliże Księżyca. Pierwszym w historii kosmicznym turystą był amerykański miliarder Dennis Tito, który w 2001 r. przez ponad tydzień znajdował się na orbicie. Za ten lot zapłacił Rosjanom 20 mln dolarów.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Miliarder Elon Musk przedstawił plan kolonizacji Marsa, który przewiduje budowę olbrzymiej rakiety wyposażonej w przedział załogowo-towarowy, zdolny do transportu dużej liczby osób i dużej ilości towarów w celu kolonizacji Czerwonej Planety. Plan Muska zakłada budowę dużych kolonii ludzkich na powierzchni Czerwonej Planety. Musk podkreślił jednak, że kluczowe znaczenie ma takie obniżenie kosztów całego projektu, aby jego realizacja była celowa.

RadioZET.pl/PAP/MaAl