Obserwuj w Google News

Koniec importu ropy naftowej z Rosji. Unia ogłosiła kolejny pakiet sankcji

2 min. czytania
04.05.2022 09:42
Zareaguj Reakcja

Będą kolejne sankcje wymierzone w Rosję. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen ogłosiła, że w ciągu kilku miesięcy Unia Europejska całkowicie zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy naftowej.

sankcje
fot. PAP

Ursula Von der Leyen zapowiedziała wprowadzenie szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Jednym z głównych punktów będzie całkowita rezygnacja Unii Europejskiej z importu rosyjskiej ropy naftowej.

- W ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Redakcja poleca

Koniec importu ropy naftowej z Rosji. Unia ogłasza kolejne sankcje

Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.

- W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na sianie zniszczenia - powiedziała von der Leyen. Unia Europejska zakaże ponadto trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym emisji w krajach Wspólnoty.

- Proponujemy plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak podkreśliła von der Leyen, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform. - Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej - zapewniła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje