Obserwuj w Google News

Tajne rozmowy USA z doradcami Putina. Wyciekły szczegóły

1 min. czytania
07.11.2022 08:00
Zareaguj Reakcja

Jak ujawnił amerykański dziennik "The Wall Street Journal", doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan prowadził w ostatnich miesiącach tajne rozmowy z sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem i doradcą Putina ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem. Biały Dom i Kreml oficjalnie nie potwierdziły, że doszło do tych rozmów.

Nikołaj Patruszew, Władimir Putin
fot. AP/EAST NEWS

Według informatorów "WSJ" tajne rozmowy na linii USA- Rosja dotyczyły obaw związanych z eskalacją wojny w Ukrainie i zagrożeniem nuklearnym. Tematem było też utrzymanie stałych kanałów komunikacji między Waszyngtonem a Moskwą.

Wojna w Ukrainie. Tajne rozmowy na linii USA-Rosja

"Te niepubliczne dyskusje toczą się w kontekście ograniczania tradycyjnych kontaktów dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją oraz sugestii Putina i jego współpracowników, że może on uciec się do użycia broni jądrowej w celu obrony rosyjskiego terytorium" – wyjaśnia "The Wall Street Journal".

Redakcja poleca

Zdaniem dziennika doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA uważa, że utrzymanie pewnego poziomu kontaktów z Moskwą "jest niezbędne do osiągnięcia określonych wzajemnych interesów w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego".

"WSJ" w swojej publikacji powołuje się na kilku wypowiadających się anonimowo urzędników amerykańskiej administracji, którzy stwierdzili, że Sullivan naciska na kontakty z Rosją, nawet jeśli inni amerykańscy politycy uważają, że rozmowy te nie będą owocne w obecnej sytuacji dyplomatycznej i wojskowej.

Amerykański dziennik zauważa, że Biały Dom i Kreml oficjalnie nie potwierdziły tych rozmów i dodaje, że w szczególności Waszyngton od marca nie potwierdził oficjalnie żadnych rozmów między Sullivanem a jakimkolwiek wyższym rangą urzędnikiem rosyjskim. 

RadioZET.pl/"WSJ"/PAP