Obserwuj w Google News

Tak Rosja chce nastawić Zachód przeciw Ukrainie. "Kreml będzie angażował duże zasoby"

2 min. czytania
07.09.2022 13:11
Zareaguj Reakcja

Kremlowi zależy na tym, by Europa wycofała poparcie dla Ukrainy, zakończyła politykę sankcji, pozostawiła Ukrainę samą i wróciła do "normalnej" współpracy gospodarczej z Rosją - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosja
fot. Alexander Nemenov/Pool Photo via AP/East News

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad sześciu miesięcy. W tym czasie Rosjanie regularnie korzystają z takich narzędzi, jak dezinformacja, by osłabić zachodnie poparcie dla Ukrainy. Działania te wymierzone także w Polskę. Kolportowane są kłamstwa, takie jak to, że Polacy mieliby "zamarznąć lub umrzeć z głodu" wskutek braku rosyjskiego węgla i gazu.

Oprócz tego Kreml szerzy propagandę wedle której "ukraiński stanie się drugim urzędowym językiem w Polsce", a Polska zamierza "po cichu anektować zachodnią część Ukrainy".

Rosja chce nastawić Zachód przeciw Ukrainie. "Duże zasoby"

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że na Zachodzie coraz częściej aktywizują się środowiska, które domagają się de facto wycofania poparcia dla Ukrainy.

Redakcja poleca

"Wykorzystują do tego argumenty polityczne, ekonomiczne, fałszywie ujmowane kwestie bezpieczeństwa" - napisał w mediach społecznościowych Żaryn.

W jego ocenie takie działania będą się wzmagać. "Bez względu na ich naturę będą one stanowiły korzyść dla Rosji. I będą przez Rosję stymulowane, nagłaśniane i wykorzystywane" - podkreślił.

Kremlowi zależy na tym, by Europa wycofała poparcie dla Ukrainy, zakończyła politykę sankcji, pozostawiła Ukrainę samą i wróciła do »normalnej« współpracy gospodarczej z Rosją - Stanisław Żaryn

"Dla Rosji wywieranie presji na Zachód jest sprawą kluczową. Kreml będzie angażował duże zasoby, by manipulować zachodnimi krajami i wpływać na opinię publiczną w wątkach dotyczących wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - podsumował Żaryn.

RadioZET.pl/PAP/Twitter