Obserwuj w Google News

Tsunami zabiło co najmniej trzy osoby. Wszystkie domy na wyspie są zniszczone

2 min. czytania
18.01.2022 18:14
Zareaguj Reakcja

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.

tsunami
fot. PAP

Wybuch wulkanu w pobliżu Tonga. Trwa ewakuacja wysp Atata, Mango i Fonoifua. Zapasy wody są poważnie zanieczyszczone przez popiół. Międzynarodowy Czerwony Krzyż zapowiedział wysłanie na archipelag ponad 2,5 tys. kontenerów z wodą, ponieważ istnieją obawy, że zanieczyszczenia osadami wulkanicznymi są bardzo rozległe.

Marynarka wojenna Tonga transportuje na zewnętrzne wyspy archipelagu, które są najbardziej zniszczone, ekipy medyczne, rezerwy wody i jedzenia oraz namioty - podaje Reuters.

Redakcja poleca

Tonga. Wybuch podwodnego wulkanu

Zdjęcia satelitarne pokazują, że znaczne tereny wysp archipelagu Tonga bardzo ucierpiały na skutek katastrofy, duża przestrzeń przykryta jest popiołem. Wulkan, który wybuchł w sobotę został całkowicie przykryty przez ocean.

Australia poinformowała, że jej wojskowy samolot transportowy C-130 czeka na możliwość dostarczenia pomocy humanitarnej na wyspy, ale wymaga to oczyszczenia głównego lotniska Tonga, Fua'amotu International Airport, z wielkiej ilości popiołu.

Na pomoc archipelagowi wysłano też dwa okręty marynarki Nowej Zelandii i jeden okręt australijski, które znajdują się od trzech do pięciu dni żeglugi od Tonga. Nowozelandzkie okręty transportują wodę, ekipy ratownicze i śmigłowiec.

Redakcja poleca

Trzy ofiary tsunami, wszystkie domy na Mango zniszczone

Szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne powiedziała, że akcję ratunkową bardzo utrudnia nie tylko skala zalania wysp, "ale też niewyobrażalna ilość pokrywającego wszystko popiołu i problemy z komunikacją".

PAP
fot. PAP

W nocy z poniedziałku na wtorek potwierdzono dwie śmiertelne ofiary tsunami, a we wtorek rząd poinformował o kolejnej, ale władze obawiają się, że bilans ten będzie rósł. Wiadomo, że jest wielu rannych, ale nie podano nawet przybliżonych danych dotyczących liczb i stanu poszkodowanych.

Według Czerwonego Krzyża skutkami trzęsienia może być dotkniętych do 80 tys. ze 105 tys. mieszkańców Tonga.

RadioZET.pl/ PAP/ Reuters