Obserwuj w Google News

Morgan Freeman oskarżony o molestowanie. Laureat Oscara miał się tego dopuścić wobec 8 kobiet

Redakcja
2 min. czytania
24.05.2018 21:02
Zareaguj Reakcja

Osiem kobiet oskarżyło amerykańskiego aktora i zdobywcę Oscara Morgana Freemana o molestowanie seksualne. Informację podał serwis CNN, do którego redakcji zgłosiły się ofiary.

Freeman
fot. AFP/East News

Dziennikarze dotarli łącznie do szesnastu osób, które mówią o nękaniu i niewłaściwym zachowaniu ze strony 80-letniego aktora.

Jedna z kobiet przyznała, że była wielokrotnie dotykana przez aktora na planie filmu „W starym, dobrym stylu” w 2015 roku. Cytowana przez CNN mówi, że Freeman „miał jej wkładać rękę pod spódnicę i sprawdzać, czy ma na sobie majtki”. 

„Komentował nasze ciała... Wiedziałyśmy, że jak miał się pojawić, to nie mogłyśmy założyć ubrania, które mogłoby odsłonić nasze piersi czy pośladki, czyli w sumie żadnego dopasowanego ubrania” — tak opisuje z kolei zachowanie aktora inna kobieta, która zetknęła się z Freemanem na planie filmu „Iluzja” z 2013 (również cytat za CNN).

Freeman wydaje oświadczenie

CNN poprosiło rzecznika aktora o komentarz. Początkowo nie otrzymano odpowiedzi. Następnie aktor przysłał oświadczenie, w którym przeprasza za swoje zachowanie.

„Każdy, kto mnie zna lub ze mną pracował, wie, że nie jestem kimś, kto intencjonalnie i świadomie obrażałby kogoś, bądź sprawiał, że ten ktoś czułby się źle w moim towarzystwie. Przepraszam wszystkich, którzy przez moje zachowanie poczuli się niekomfortowo i nieszanowani – nie było to nigdy moją intencją” — czytamy w komunikacie dla mediów.

Morgan Freeman to jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych amerykańskich aktorów. Znany z ról w takich filmach, jak „Wożąc panią Daisy”, „Bez przebaczenia”, „Skazani na Shawshank”, „Siedem”, „Bruce wszechmogący” czy „Za wszelką cenę”. Za drugoplanową kreację w ostatnim z wymienionych dzieł otrzymał Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

#metoo przeciw oprawcom seksualnym

Przypomnijmy, że trwająca od jesieni zeszłego roku międzynarodowa kampania #metoo doprowadziła do ujawnienia wielu skandali związanych z gwałtami, molestowaniem, wykorzystywaniem seksualnym i znęcaniem się nad kobietami w świecie filmu, muzyki, sztuki, sportu i polityki.

Roman Polański i Bill Cosby wyrzuceni z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Najgłośniejsze były sprawy Harveya Weinsteina – hollywoodzkiego producenta, który przez lata dopuszczał się gwałtów i molestowania wobec aktorek, wywierając jednocześnie wpływ na ich dalsze kariery, Kevina Spaceya – aktora i laureata dwóch Oscarów, który przez lata miał dopuszczać się molestowań na planach filmowych oraz Billa Cosby'ego – słynnego aktora i komika, który pod koniec kwietnia został skazany na długoletnie więzienie.

RadioZET.pl/CNN/adci/MP