Obserwuj w Google News

Władimir Putin uznany za zbrodniarza wojennego przez senat

Maciej Walasek
1 min. czytania
16.03.2022 08:17
Zareaguj Reakcja

Senat USA potępił Władimira Putina i uznał go za zbrodniarza wojennego w związku z działaniami rosyjskiej armii w Ukrainie. We wtorek czasu miejscowego rezolucja została poparta przez Demokratów i Republikanów.

Władimir Putin
fot. AP/Associated Press/East News

Władimir Putin ma być coraz bardziej sfrustrowany sytuacją w Ukrainie. Obrońcy stawiają opór już 21. dzień, a od pewnego czasu rosyjskie wojska nie zanotowały znaczących postępów. Rosjanie dokonują jedynie brutalnych ostrzałów na wiele ukraińskich miast, ale to nie łamie oporu naszych wschodnich sąsiadów.

Jeszcze w środę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze ma wydać wyrok w sprawie zbrodni wojennych Rosji przeciwko Ukrainie. Przed ich decyzją, amerykański senat jednogłośnie uchwalił rezolucję, w której potępił działania Putina. Rozporządzenie zostało zaproponowane przez senatora Lindseya Grahama.

Redakcja poleca

Władimir Putin uznany za zbrodniarza wojennego

Wniosek został poparty przez Demokratów i Republikanów, co jak zauważyła agencja Reutera, jest "rzadkim przejawem jedności w głęboko podzielonym Kongresie".

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

- Wszyscy w tej izbie, Demokraci i Republikanie, zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego - skomentował lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer w przemówieniu wygłoszonym przed głosowaniem w sprawie rezolucji.

RadioZET.pl/PAP