Atakuje krew, mięśnie i płuca. Zmarły 122 osoby, w tym 30 dzieci
Paciorkowiec typu A zbiera śmiertelne żniwo w Wielkiej Brytanii. Jak podaje BBC, od połowy września z powodu infekcji zmarły 122 osoby. Do co najmniej 30 wzrosła liczba zgonów wśród dzieci.

Według najnowszych danych brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A, który w tym roku rozprzestrzenia się silniej niż zwykle, zmarły 122 osoby.
Zakażenia paciorkowcem grupy A w Wielkiej Brytanii
Spośród nich 25 zgonów dotyczyło osób poniżej 18. roku życia. W Irlandii Północnej i Walii odnotowano kolejne trzy zgony dzieci. W środę szkocka agencja rządowa Public Health potwierdziła śmierć dwojga małoletnich.
Jak podaje BBC, między 19 września a 25 grudnia w Wielkiej Brytanii zanotowano 151 przypadków zakażenia inwazyjną formą paciorkowca (iGAS) u dzieci w wieku od roku do czterech lat. Podobny wskaźnik wzrostu infekcji w tej samej grupie wiekowej wystąpił w sezonie 2017/2018.
– W okresie zimowym krąży wiele chorób, które mogą powodować groźne powikłania wśród dzieci. Jeśli źle się czujesz, unikaj kontaktu z innymi ludźmi, myj regularnie ręce i zasłaniaj usta podczas kaszlu i kichania – powiedział BBC doktor Obaghe Edeghere.
Objawy paciorkowca grupy A
Paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii, występującej w gardle oraz na skórze. U większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Gdy przedostanie się przez mechanizmy obronne organizmu, atakuje krew, mięśnie i płuca. Może być rozprzestrzeniany poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.
Objawy paciorkowca grupy A obejmują:
- ból przy przełykaniu,
- gorączkę,
- spuchnięte migdałki z białymi plamami,
- spuchnięte gruczoły szyjne,
- wysoką temperaturę,
- wysypkę skórną.
Bakteria może również powodować następujące dolegliwości:
- zapalenie migdałków,
- zapalenie gardła,
- szkarlatynę,
- infekcje skórne,
- zapalenie płuc.
Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, zaś infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków. Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego, którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby, wymioty i biegunka oraz martwicze zapalenie powięzi.
RadioZET.pl/BBC/PAP