Obserwuj w Google News

Blokada w samym środku miasta. Rośnie napięcie na linii Serbia-Kosowo

1 min. czytania
28.12.2022 06:23
Zareaguj Reakcja

Kosowscy Serbowie rozpoczęli we wtorek wznoszenie nowych barykad w Mitrovicy, jednym z głównych miast na północy Kosowa - poinformowała agencja AP. W ostatnich tygodniach wzrosło napięcie w relacjach Belgrad-Prisztina.

Mitrovica
fot. Erkin Keci / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/East News

To pierwszy raz od początku obecnej eskalacji, gdy Serbowie rozpoczęli blokowanie ulic w środku dużego miasta. Wcześniej barykady wzniesiono na drogach prowadzących do granicy Kosowa i Serbii. 

W poniedziałek wieczorem prezydent Serbii Aleksandar Vucić nakazał postawienie armii na granicy w stan najwyższej gotowości, aby "chronić nasz lud (w Kosowie - red.) i obronić Serbię".

Redakcja poleca

Kosowo. Serbowie wznoszą blokady na północy kraju

Vucić mówił, że Prisztina przygotowuje się do "ataku" na kosowskich Serbów na północy kraju i siłowego usunięcia kilku blokad drogowych, które Serbowie zaczęli ustawiać 18 dni temu w proteście po aresztowaniu byłego serbskiego policjanta, który sparaliżował ruch na dwóch przejściach granicznych z Serbią.

Serbia nie uznaje niepodległości swojej byłej południowej prowincji, zamieszkałej w przeważającej mierze przez Albańczyków, która proklamowała niepodległość w 2008 roku. 

RadioZET.pl/PAP