Obserwuj w Google News

Czy Putin pojedzie na szczyt G20? Jest oficjalny komunikat

1 min. czytania
28.08.2023 18:10
Zareaguj Reakcja

Władimir Putin rezygnuje z udziału w kolejnym międzynarodowym szczycie. We wrześniu nie pojawi się na spotkaniu liderów państw grupy G20. Wcześniej nie skorzystał z zaproszenia na szczyt inicjatywy BRICS w Republice Południowej Afryki. Na Putinie ciąży nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Władimir Putin
fot. Mikhail KLIMENTYEV/POOL/AFP/East News (ilustracyjne)

Biuro indyjskiego premiera poinformowało w poniedziałek, że Narendra Modi telefonicznie rozmawiał z Władimirem Putinem. Rosyjski dyktator powiedział, że nie przyjedzie osobiście na szczyt G20, który odbędzie się w dniach 9-10 września w New Delhi.

W komunikacie indyjskie władze podkreśliły, że „wyraziły zrozumienie” dla decyzji Putina. Podczas szczytu zastąpi go szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Redakcja poleca

Putin na szczycie G20? Indie reagują

Agencja AFP podkreśliła, że Indie i Rosję łączą więzy polityczne i gospodarcze sięgające czasów zimnej wojny, a Kreml pozostaje największym dostawcą broni dla rządu w New Delhi. Jednocześnie Indie unikają wyraźnego potępienia Rosji w związku z pełnoskalową inwazją na Ukrainę, pomimo utrzymywania silniejszych powiązań w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi.

Modi i Putin rozmawiali także o „kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”, w tym na temat niedawno zakończonego szczytu inicjatywy BRICS w Republice Południowej Afryki. Rosyjski dyktator łączył się z uczestnikami tego spotkania przez wideo. Również nie skorzystał z osobistego uczestnictwa w szczycie.

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku z oskarżeniem o zbrodnię wojenną dotyczącą nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci. Indie nie są sygnatariuszem Statusu Rzymskiego, który jest podstawą funkcjonowania MTK.