Obserwuj w Google News

Kolejna pandemia już nadchodzi. "Choroba X" o wiele bardziej śmiertelna niż COVID-19

2 min. czytania
25.09.2023 12:37
Zareaguj Reakcja

Nadchodzi kolejna pandemia i prawdopodobne jest, że będzie znacznie gorsza niż poprzednia. Brytyjska ekspertka Kate Bingham szacuje, że umrzeć może nawet 50 mln ludzi. Dla porównania, liczba śmiertelnych przypadków koronawirusa wynosi niecałe 7 mln.

Zdj. ilustracyjne
fot. ARUN SANKAR/AFP/East News/Zdj. ilustracyjne

Kate Bingham, która kierowała brytyjskim zespołem opracowującym szczepionkę przeciw COVID-19, na łamach “Daily Mail” kreśli scenariusz, w którym pojawia się nieodkryty jeszcze, atakujący ludzi wirus. “Aby zwalczyć chorobę X – jak złowieszczo ją nazywa Światowa Organizacja Zdrowia – po raz kolejny będziemy potrzebować szczepionek, które zostaną opracowane i dostarczone w rekordowym tempie. Jednak w obecnej sytuacji nie ma żadnej gwarancji, że tak się stanie” - ostrzega Bingham. 

Ekspertka zaznacza, że kolejna pandemia już nadchodzi. “Nie wiemy jeszcze tylko, jaką formę to przybierze” - dodaje naukowczyni. “To samo w sobie jest przerażające. Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że Wielka Brytania i reszta świata jak dotąd niewiele zrobiły, aby się na to przygotować” - alarmuje Bingham.

Redakcja poleca

Nadchodzi kolejna pandemia. "Choroba X" może zabić 50 mln osób

“Pandemia grypy w latach 1918–1919 zabiła na całym świecie co najmniej 50 milionów ludzi, czyli dwa razy więcej niż zginęło podczas I wojny światowej. Dziś moglibyśmy spodziewać się podobnej liczby ofiar śmiertelnych z powodu jednego z wielu istniejących już wirusów” - wylicza ekspertka. 

Bingham zwraca uwagę, że obecnie jest więcej wirusów, które intensywnie się rozmnażają i mutują niż wszystkich innych form życia na naszej planecie razem wziętych. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla ludzi. 

“Naukowcy zbadali 25 rodzin wirusów, a każda z nich składa się z setek lub tysięcy pojedynczych wirusów, z których każdy może ewoluować, powodując pandemię” - opisuje brytyjska ekspertka. Ale to nie wszystko. Według Bingham może istnieć ponad milion nieodkrytych wirusów, zdolnych do przenoszenia się z jednego gatunku na drugi, mutacji i zabijania ludzi. “Gdzieś na świecie jakiś groźny wirus się replikuje i prędzej czy później ktoś zacznie chorować” - przewiduje Bingham. 

Brytyjscy naukowcy przygotowują się już na walkę z nową pandemią. W sierpniu na terenie kampusu Porton Down w Wiltshire powstało nowe centrum badań nad szczepionkami. To w nim ma powstać preparat, który zapewni nam ochronę przed “chorobą X”.

Nie przegap