Obserwuj w Google News

Korea Płn. wystrzeliła rakietę. Alert w Japonii: Schrońcie się w domach lub pod ziemią

1 min. czytania
31.05.2023 06:51
Zareaguj Reakcja

Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą szpiegowskim spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia.

korea wystrzeliła rakietę
fot. Yuji Kato /Associated Press /East News

Rakieta z satelitą została wystrzelona około godziny 6:30 rano, czasu lokalnego, z północno-zachodniego obszaru Tongchang-ri, gdzie znajduje się główny ośrodek startów kosmicznych w kraju - poinformowało w oświadczeniu Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej. Sąsiednie państwa śledziły start rakiety i odnotowały jej zniknięcie z radarów niedługo po starcie.

Wojskowy satelita szpiegowski jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza, wbrew rezolucjom ONZ, wprowadzić do swojej armii, obok pocisków wielogłowicowych, atomowego okrętu podwodnego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe i pocisku hipersonicznego.

Redakcja poleca

Korea Północna wystrzeliła rakietę z satelitą szpiegowskim

Japoński system ostrzegawczy J-Alert wezwał mieszkańców Okinawy do "natychmiastowego schronienia się w domach lub pod ziemią" około godziny 6:30 czasu lokalnego. Ostrzeżenie zostało zniesione około 30 minut później, po tym, jak japońska straż przybrzeżna powiedziała, że najprawdopodobniej północnokoreańska rakieta spadła do morza nie osiągając celu.

Północnokoreańscy urzędnicy w poniedziałek uprzedzili Japonię i Koreę Południową o planie wystrzelenia pierwszego satelity wojskowego przed 11 czerwca, a wystrzelona w środę rakieta mogła przenosić ten ładunek.

Wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety z wojskowym satelitą szpiegowskim jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, poinformowały władze w Seulu.

RadioZET.pl/ PAP