Obserwuj w Google News

Nowe decyzje UE dotyczące COVID-19. "Maseczki, obowiązkowe testy"

1 min. czytania
03.01.2023 20:39
Zareaguj Reakcja

Kraje UE uzgodniły skoordynowane podejście do zmieniającej się sytuacji związanej z COVID-19 w Chinach i skutków zwiększonej liczby podróży z Chin do Europy. Większość opowiada się za obostrzeniami w postaci obowiązkowych testów na koronawirusa przed wyjazdem z Chin – poinformowała dziennikarzy w Brukseli Komisja Europejska.

Test na COVID-19
fot. Shutterstock

Liczba zachorowań na COVID-19 w Chinach osiągnęła rekordowy poziom. Szczyt fali przypadł na 2 grudnia 2022 roku. W ciągu ostatnich trzech tygodni zachorowalność jednak spadła, prawdopodobnie – zdaniem ECDC – również ze względu na mniejszą liczbę przeprowadzanych testów, co przełożyło się na mniejszą liczbę wykrytych zakażeń.

COVID-19 w Chinach. Kraje UE reagują na eksplozję zakażeń

Do uzgodnień doszło na wtorkowym posiedzeniu unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (HSC). W stanowisku proponuje się środki dotyczące:

  • higieny osobistej i środków zdrowotnych dla podróżnych (w tym zalecane noszenie maseczek podczas lotów z Chin),
  • monitorowania ścieków w samolotach,
  • nadzoru genomicznego na lotniskach oraz wzmożonego monitorowania i sekwencjonowania,
  • zwiększonej czujności UE w zakresie testów i szczepień.

Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat potrzeby wstępnego badania pasażerów z Chin. Przytłaczająca większość krajów opowiada się za obowiązkowymi testami przed wyjazdem z Chin – podała Komisja Europejska. Rozmowy na temat szczegółów mają być kontynuowane w środę.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP