Obserwuj w Google News

30 lat temu upadł Związek Radziecki. Zaskakująca deklaracja Gorbaczowa

PAP
2 min. czytania
25.12.2021 19:35
Zareaguj Reakcja

30 lat temu rozwiązano Związek Radziecki. 25 grudnia 1991 r. ówczesny lider państwa sowieckiego Michaił Gorbaczow ogłosił w orędziu telewizyjnym ustąpienie ze stanowiska. Po upływie trzech dekad polityk przypomina, że ZSRR można było uratować jako konfederację. 

Upadek ZSRR
fot. ALAIN-PIERRE HOVASSE/AFP/East News (ilustracyjne)

ZSRR można było mimo wszystko utrzymać, gdyby stał się on konfederacją suwerennych republik, jednak przed 30 laty nie doceniono problemów narodowościowych w tym państwie - powiedział Michaił Gorbaczow, który w 1991 roku ustąpił ze stanowiska prezydenta Związku Radzieckiego.

- Nawet po puczu (z sierpnia 1991 roku - przyp. red.), gdy republiki ZSRR ogłaszały niepodległość, a rola prezydenta ZSRR była bardzo osłabiona, uważałem, że Związek Radziecki można utrzymać. Zaproponowałem, by porozumieć się w sprawie Związku Suwerennych Państw - powiedział Gorbaczow agencji TASS. Wywiadu, opublikowanego w sobotę, twórca pieriestrojki, a potem pierwszy i jedyny prezydent ZSRR udzielił w 30. rocznicę ustąpienia z tego stanowiska.

Redakcja poleca

30 lat od likwidacji ZSRR. Gorbaczow: proponowałem porozumienie

25 grudnia 1991 r. Gorbaczow ogłosił w orędziu telewizyjnym, że rezygnuje z funkcji prezydenta ZSRR. Wszystkie swoje uprawnienia przekazał do Borysa Jelcyna, wówczas lidera Rosyjskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Tego samego dnia wieczorem ściągnięto z masztu na Kremlu flagę ZSRR i zastąpiono ją rosyjską.

Po upływie 30 lat Gorbaczow przekonywał, że proponowany przez niego scenariusz "byłby o wiele lepszy niż to, co nastąpiło po rozpadzie ZSRR". Dni przed swoją rezygnacją z urzędu prezydenta nazwał "czarnymi dniami" dla niego samego, Rosji i ZSRR.

Oglądaj

Przekonywał też, że musiał wówczas oddać władzę pokojowo. Wskazał, że gdyby podjął decyzję o użyciu siły w celu utrzymania władzy, to w kraju wybuchłby konflikt, którego skutki byłyby nieprzewidywalne. - Uważałem, że nie można do tego dopuścić - oświadczył.

Do puczu przeciwko rządom Gorbaczowa doszło w sierpniu 1991 roku, gdy jego współpracownicy z grona "twardogłowych" komunistów z poparciem części armii próbowali powstrzymać rozpad systemu komunistycznego. Pucz nie powiódł się, natomiast przyspieszył proces dezintegracji ZSRR. 8 grudnia 1991 roku przywódcy trzech republik - Białorusi, Rosji i Ukrainy: Stanisław Szuszkiewicz, Borys Jelcyn i Leonid Krawczuk - podpisali porozumienie białowieskie, formalnie kończące istnienie ZSRR i powołujące na jego miejsce Wspólnotę Niepodległych Państw. Gorbaczow, jako prezydent faktycznie nieistniejącego już ZSRR, zrezygnował ze stanowiska.

RadioZET.pl/PAP