Obserwuj w Google News

Donald Trump na Twitterze: robimy duży postęp, wygramy te wybory

2 min. czytania
10.11.2020 21:36
Zareaguj Reakcja

Zwyciężymy, robimy duży postęp - zapewnił we wtorek na Twitterze prezydent Donald Trump. Jego obóz składa wyborcze pozwy; większość mediów, bazując na niemal wszystkich przeliczonych głosach, przyznała wygraną w wyborach prezydenckich Demokracie Joe Bidenowi.

Donald Trump
fot. AP /Associated Press /East News

Donald Trump konsekwentnie nie chce zaakceptować wyniku wyborów prezydenckich w USA. "Robimy duży postęp. Rezultaty zaczną spływać w następnym tygodniu. Uczyńmy Amerykę znów wielką" - napisał na Twitterze urzędujący amerykański prezydent. Wyraził przy tym przekonanie, że wygra wybory.

W USA trwa zliczanie ostatnich głosów; o zwycięstwo wyborcze Trump zamierza walczyć na drodze sądowej, wykazując domniemane wyborcze fałszerstwa. Jak dotąd sądy m.in. w Pensylwanii, Nevadzie, Arizonie i Wisconsin odrzuciły wszystkie 10 dotychczas złożonych przez prawników Trumpa pozwów, w większości z uwagi na brak dowodów na poparcie zarzutów o nieprawidłowości wyborcze.

Wybory w USA 2020. Donald Trump: robimy duży postęp, wygramy wybory

Jego obóz zbiera jednak pieniądze i zapowiada kolejne pozwy oraz złożenie wniosku o ponowne przeliczenie głosów w Wisconsin.

W tym stanie nad Wielkimi Jeziorami Biden ma na wtorek przewagę ponad 20 tys. głosów. Jeszcze bardziej zacięta walka jest w Georgii, gdzie Demokrata prowadzi o ponad 12 tys. głosów. Tu ponowne przeliczenie głosów jest pewne.

Trump: Georgia będzie zwycięstwem, Wisconsin wygląda bardzo dobrze

Jak zauważa AP, wątpliwe jest, by ponowne zliczanie kart wyborczych zmieniło rezultaty na poziomie stanu tak, by wskazały one innego zwycięzcę. Ponadto, przy założeniu wygranej Bidena w Pensylwanii i Arizonie, Demokrata nawet tracąc Wisconsin i Georgię ma zapewnione ponad 270 głosów elektorskich, koniecznych do wygrania bitwy o Biały Dom.

Joe Biden nowym prezydentem USA

Sztab 78-letniego Demokraty chce, by agencja GSA (General Services Administration) uznała wyborczą wygraną Bidena, co usprawniłoby pracę w okresie przejściowym.

Melania Trump przerywa milczenie. Skomentowała wyniki wyborów w USA

W listopadzie 2000 roku GSA uznała, że najpierw sądy muszą zakończyć rozpatrywanie wniosków ekipy Demokraty Ala Gore'a. Powołując się na ten precedens, agencja uznaje, że w tym roku jest jeszcze za wcześnie na wyborcze rozstrzygnięcie.

RadioZET.pl/ PAP