Obserwuj w Google News

Gorąca linia Biden-Putin. Prezydenci USA i Rosji rozmawiali ponad godzinę

2 min. czytania
12.02.2022 20:05
Zareaguj Reakcja

Sobotnia rozmowa prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina, była rzeczowa i profesjonalna, ale nie zmieniła fundamentalnej dynamiki sytuacji, jaką obserwujemy od kilku tygodni – przekazał wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Dodał, że ze względu na to, jak wysoka jest stawka, USA chcą dać Rosji każdą możliwość zejścia z drogi w kierunku wojny.

Joe Biden rozmawiał z Putinem. Znamy szczegóły
fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydenci USA Joe Biden i Rosji Władimir Putin rozmawiali przez godzinę w sobotę 12 lutego, na co nalegała strona amerykańska. Wysoki przedstawiciel Białego Domu zrelacjonował dziennikarzom przebieg rozmowy w czasie pełnym napięcia między Rosją a Ukrainą, wspieraną przez UE, USA, Wielką Brytanię.

- Rozmowa była rzeczowa i profesjonalna, ale nie zmieniła fundamentalnej dynamiki sytuacji, jaka rozwija się od kilku tygodni – powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Gorąca linia Putin-Biden. Prezydent USA ostrzegł Kreml

Jak dodał, Biden przedstawił wzajemnie korzystne propozycje dotyczące bezpieczeństwa, ale wciąż nie jest jasne, czy Rosja poważnie podchodzi do rozmów dyplomatycznych. Urzędnik odmówił podania szczegółów dotyczących propozycji, podkreślił jednak, że były one konsultowane z sojusznikami i wiele z nich zostało już przedstawionych publicznie.

Redakcja poleca

Jak podkreślił, rosyjska inwazja pozostaje znaczącą możliwością i żadne sygnały nie wskazują na deeskalację napięć ze strony Rosji. - Pozostajemy zaangażowani, by podtrzymywać perspektywy dyplomatyczne przy życiu, ale trzeźwo patrzymy na sytuację i kroki, które Rosja podejmuje na oczach wszystkich, na naszych oczach - powiedział oficjel.

Biden miał ostrzec Putina, że wznowienie wojny będzie oznaczać wielkie ludzkie cierpienie, a dla Rosji skończy się zwiększoną izolacją, drastycznym uderzeniem w jej gospodarkę i zwiększoną zależnością od Chin. Dodał, że koordynacja działań w sprawie potencjalnych sankcji weszła w "kulminacyjna fazę", a w przypadku wznowionej inwazji Waszyngton zamierza zwiększyć wysyłanie uzbrojenia na Ukrainę oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Zwrócił przy tym uwagę na piątkową decyzję o wysłaniu dodatkowych 3 tys. żołnierzy do Polski.

Redakcja poleca

Rozmowa trwała nieco ponad godzinę. Była czwartą taką od początku kryzysu spowodowanego koncentracją sił rosyjskich na Krymie i wokół Ukrainy. Poprzedziły ją w sobotę rozmowy szefów resortów dyplomacji i obrony obu krajów, a także rozmowy Putina z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Alaksandrem Łukaszenką.

W obliczu informacji USA o coraz większym ryzyku rosyjskiej inwazji w nadchodzących dniach, zarówno USA, jak i Rosja częściowo ewakuowały swoje ambasady w Kijowie, zaś przedstawiciel Departamentu Stanu wskazał, że "coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że sytuacja zmierza w kierunku pewnego rodzaju aktywnego konfliktu".

RadioZET.pl/PAP - Oskar Górzyński