Obserwuj w Google News

Prezydent Turcji przybył do Lwowa. Spotkał się z Zełenskim i sekretarzem generalnym ONZ

PAP
1 min. czytania
18.08.2022 16:49
Zareaguj Reakcja

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył do Lwowa – informują w czwartek media tureckie i ukraińskie. Polityk ma odbyć rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Erdogan w drodze z Turcji zatrzymał się w Polsce, skąd ruszył do Ukrainy.

Prezydent Turcji przybył do Lwowa
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Jak powiadomiła turecka agencja Anatolia, Erdogan najpierw odbył rozmowę z przywódcą Ukrainy. Następnie doszło do spotkania w formacie trójstronnym.

Prezydent Wołodymyr Zełenski pochwalił Recepa Tayyipa Erdogana za to, że zdecydował się złożyć wizytę w Ukrainie. - Wizyta prezydenta Turcji w Ukrainie jest mocnym sygnałem poparcia ze strony tak potężnego kraju - powiedział Zełenski, cytowany przez AFP.

Redakcja poleca

Wizyta Erdogana w Ukrainie

Erdogan pomógł wynegocjować w lipcu umowę zbożową między Kijowem a Moskwą. Niecałą dobę po jej zawarciu Rosjanie ostrzelali port w Odessie. Mimo tego ataku, statki ze zbożem zaczęły wypływać z Ukrainy.

Jak poinformował Zełenski, głównymi tematami rozmów z Erdoganem i Guterresem były eksport zboża i obawy związane z rosyjską okupacją Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Ten celowy terror ze strony agresora może mieć katastrofalne konsekwencje dla całego świata" - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy.

Prezydent Turcji w drodze do Ukrainy zatrzymał się w Polsce. Na lotnisku w Rzeszowie powitali go ambasador Turcji w Polsce Cengiz Kamil Firat oraz drugi wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.

RadioZET.pl/PAP/AFP