Obserwuj w Google News

Niemcy ostro odpowiedzieli Polsce ws. reparacji. Przypomnieli rok 1953

2 min. czytania
01.09.2022 17:10
Zareaguj Reakcja

Sprawa reparacji została zakończona - skomentował w czwartek rzecznik niemieckiego MSZ opublikowany przez Polskę raport strat spowodowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej. Polska wyliczyła poniesione straty na 6,2 biliona złotych i zapowiedziała starania o uzyskanie od Niemiec reparacji - informuje Reuters.

Olaf Scholz i Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

- Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa  reparacji jest zamknięta - powiedział rzecznik niemieckiego MSZ w Berlinie. - Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego - stwierdził.

- Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową - dodał rzecznik.

Redakcja poleca

Reparacja dla Polski. Jest odpowiedź Niemiec

Do 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej odniosła się w komentarzu na Twitterze szefowa MSZ Annalena Baerbock, pisząc: „83 lata temu Niemcy zaatakowały Polskę. Cierpienie i ból, wynikający z tej barbarzyńskiej zbrodni, oddziałuje do dziś i będziemy zachowywać o tym zawsze pamięć. Dlatego to wielkie szczęście, że wyciągnięta ręka Polski umożliwiła zjednoczenie Europy”.

Niemieckie media obszernie komentują zaprezentowany czwartek w Warszawie rachunek za zbrodnie, szkody, straty i krzywdy wyrządzone Polsce przez niemiecką III Rzeszę podczas rozpoczętej drugiej wojny światowej. Większość niemieckich komentatorów podkreśla, że temat reparacji jest w Polsce instrumentalizowany dla celów wewnątrz politycznych.

"W Polsce są za rok wybory i antyniemiecka karta przyda się, bo w Polsce nie ma rodziny, która nie opłakiwałaby ofiar niemieckiej okupacji" - napisał Die Welt, a Bild Zeitung zauważył: "jeśli Polska zdecyduje się na konkretne kroki, oznaczać to będzie międzynarodowy spór prawny i zatrucie dwustronnych stosunków".

Jak podają niemieckie media, rząd federalny stoi na stanowisku, że kwestia reparacji dla Polski została prawnie i politycznie zamknięta podczas konferencji dwa plus cztery z 1990 roku. „Wtedy jednak kwestia reparacji nie została wyraźnie określona w traktacie, zawartym między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi: USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią” - podkreślił w czwartek Welt. "Wiele państw, zaatakowanych i okupowane przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brały udziału w tych negocjacjach” - czytamy.

W zawartej w Poczdamie w 1945 roku umowie cztery zwycięskie mocarstwa uzgodniły, że Związek Radziecki otrzyma rekompensatę z sowieckiej strefy okupacyjnej. Jeśli chodzi o kraje poszkodowane w wyniku II wojny, to „znacznie lepiej potraktowano kraje zachodnie, takie jak Francja czy Holandia” - przypomniał Welt.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK