Obserwuj w Google News

Szef NATO ostrzega: realne ryzyko nowego konfliktu Rosji i Ukrainy

PAP
2 min. czytania
12.01.2022 16:49
Zareaguj Reakcja

Istnieje realne ryzyko nowego konfliktu w Europie - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli. Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki wezwał Kreml do wycofania swoich sił z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Spotkanie Rady NATO-Rosja ws. Ukrainy
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

NATO i Rosja wznowiły wspólne rozmowy po blisko 2,5-rocznej przerwie. Konsultacje, które trwały około czterech godzin, dotyczyły rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z tym krajem.

Szef NATO na konferencji prasowej po spotkaniu przekazał, że w tej kwestii różnice zdań między NATO a Kremlem są znaczące. - Nie będą łatwe do zniwelowania, ale to pozytywny znak, że wszyscy sojusznicy z NATO i Rosja zasiedli przy tym samym stole i zajęli się merytorycznymi tematami - wskazał.

Redakcja poleca

Szef NATO o Rosji i Ukrainie. "Realne ryzyko nowego konfliktu"

Stoltenberg podkreślił, że NATO potwierdziło na spotkaniu swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazał też, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Szef NATO podkreślił, że za jakąkolwiek agresję wobec Ukrainy Rosja zapłaci "wysoką cenę". Nie wykluczył też, że NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie.

- Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części Sojuszu – powiedział. Jego zdaniem istnieje "realne ryzyko nowego konfliktu zbrojonego", a NATO „zrobi wszystko, aby zapobiec” takiemu scenariuszowi.

Stoltenberg poinformował, że sojusznicy z NATO wezwali Rosję do wycofania swoich sił wojskowych z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Podkreślił, że NATO stoi na stanowisku, że „nie będzie kompromisów w sprawie podstawowych zasad”. Wskazał też, że koncepcja, iż rozszerzenie NATO jest działaniem agresywnym, jest całkowicie nieprawdziwa.

Szef NATO przekazał też, że zaproponował Rosji kolejne spotkania w tej sprawie, ale Rosja odpowiedziała, że nie jest na to gotowa. - NATO dało jasno do zrozumienia, że jesteśmy gotowi zaplanować serię spotkań dotyczących szerokiego zakresu różnych tematów, w tym pocisków (rakietowych) i wzajemnej weryfikacji limitów pocisków w Europie. (...) Strona rosyjska dawała do zrozumienia, że nie jest na to gotowa – powiedział po spotkaniu.

Ocenił zarazem, że obie strony przeprowadziły "otwartą dyskusję" na wiele tematów, a spotkanie było przydatne. Stoltenberg zadeklarował też, że NATO jest gotowe do dalszych rozmów z Moskwą w kwestiach obejmujących kontrolę zbrojeń, rozmieszczenie rakiet i środki budowy zaufania.

RadioZET.pl/PAP - Łukasz Osiński