Obserwuj w Google News

Rosja odgraża się NATO. Szojgu mówi o nowych bazach wojskowych i dywizjach

2 min. czytania
20.05.2022 13:25
Zareaguj Reakcja

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział w piątek, że Moskwa utworzy nowe bazy wojskowe w zachodniej Rosji w odpowiedzi na rozszerzenie NATO. - W Zachodnim Okręgu Wojskowym powstanie 12 jednostek i dywizji wojskowych – powiedział Szojgu, zaznaczając, że jest to odpowiedź na "wzrost zagrożeń militarnych w pobliżu granic Rosji".

Rosja odpowie na rozszerzenie NATO. Szojgu o nowych dywizjach na zachodzie
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Rosja odpowiada na rozszerzanie się NATO w bezpośrednim sąsiedztwie jej granic. Przypomnijmy, w tym tygodniu Finlandia i Szwecja złożyły formalny wniosek o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Działania przywódców obu państw związane są z niepokojem o bezpieczeństwo po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Przez dziesięciolecia tzw. zimnej wojny, ale i ponad 30 lat po upadku ZSRR Finlandia i Szwecja pozostawały neutralne.

Rosja odpowiada na rozszerzenie NATO. Szojgu mówi o nowych dywizjach

W reakcji na wnioski akcesyjne do NATO Rosja zapowiedziała wzmocnienie armii na zachodzie kraju. Mówił o tym w piątek 20 maja minister obrony Siergiej Szojgu.

Redakcja poleca

- Do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym powstanie 12 jednostek i dywizji wojskowych – powiedział Szojgu podczas telewizyjnego wystąpienia. Dodał, że armia Rosji w tym okręgu otrzyma ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego i broni, a także, że na zachodzie powstaną nowe bazy wojskowe. Jego wypowiedzi zacytowały agencje prasowe - Interfax oraz AFP.

- Sytuację na zachodnim kierunku strategicznym charakteryzuje wzrost zagrożeń militarnych w pobliżu granic Rosji – ocenił działania Finlandii i Szwecji Siergiej Szojgu. Określił odpowiedź Rosji w tym zakresie jako "odpowiednie środki zaradcze".

RadioZET.pl/AFP/Interfax

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo