Polacy ze stanowiskami w Europarlamencie. Porażka Szydło
Komisje Parlamentu Europejskiego wybrały już swoje władze. Funkcje wiceprzewodniczących komisji obejmie siedmioro polskich eurodeputowanych. Szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych nie została Beata Szydło. W głosowaniu 21 posłów było za jej kandydaturą, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Była premier Beata Szydło (PiS) w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego.
Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W głosowaniu 21 posłów było za kandydaturą Szydło, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Według Beaty Mazurek, za wynikiem głosowania ws. Szydło stoi środowisko liberalno-lewicowe, które nie może się pogodzić z porażką, z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Fransa Timmermansa, jak i Manfreda Webera.
Kandydatura Szydło odrzucona. Była premier nie dostała stanowiska w PESiedmioro polskich eurodeputowanych z PiS, PO, PSL i Wiosny zostało wybranych na funkcje wiceprzewodniczących swoich komisji. Wybrani zostali:
Witold Waszczykowski – wiceszef komisji spraw zagranicznych,
Krzysztof Hetman – wiceszef komisji rozwoju regionalnego,
Zdzisław Krasnodębski – wiceszef komisji przemysłu, badań naukowych i energii,
Janusz Lewandowski – wiceszef komisji ds. budżetu,
Robert Biedroń – wiceszef komisji praw kobiet i równouprawnienia,
Róża Thun – wiceszefowa komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów,
Ryszard Czarnecki – wiceszef komisji petycji.
Von der Leyen zapowiada bardziej stanowczą walkę o praworządnośćPosłowie do Parlamentu Europejskiego podzieleni są na 20 wyspecjalizowanych stałych komisji. Komisje te zalecają przygotowanie wniosków ustawodawczych za pośrednictwem przyjętych sprawozdań, proponują poprawki na posiedzenia plenarne oraz powołują zespół do prowadzenia negocjacji z Radą w sprawie prawodawstwa UE. Ponadto przyjmują sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania z udziałem ekspertów oraz nadzorują inne organy i instytucje UE.
RadioZET.pl/Parlament Europejski/PAP