Obserwuj w Google News

Polski dziennikarz brutalnie pobity w Wenezueli przez „szwadrony śmierci”. Założyli mu worek na głowę i katowali

Błażej Makarewicz
2 min. czytania
16.03.2019 00:24
Zareaguj Reakcja

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Tomasz Surdel, relacjonujący dramatyczne wydarzenia z Wenezueli, został brutalnie pobity przez członków FAES – reżimowych szwadronów śmierci. "Nie zgadzamy się z faktem tak brutalnej agresji, której ofiarą był polski dziennikarz Tomasz Surdel" – powiedział przywódca opozycji Juan Guaido. Sprawą zajął się polski konsul w Caracas.

Polski dziennikarz brutalnie pobity w Wenezueli przez „szwadrony śmierci”. Założyli mu worek na głowę i katowali
fot. AFP/EastNews

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Surdel został zatrzymany w Caracas przez FAES – niepodlegające pod MSW, wenezuelskie szwadrony śmierci, powołane przez reżim Nicolasa Maduro do rozbijania opozycji. Jak dodał, mężczyźni „byli uzbrojeni po zęby”.

Wenezuela BEZ PRĄDU. Kolejna odsłona kryzysu politycznego?

Dziennikarz najpierw został poproszony o wylegitymowanie się. Po kilku nerwowych minutach, mężczyźni „w czarnych mundurach”, kazali mu wyjść z samochodu, twierdząc, że chcą mu zadać jeszcze kilka pytań.

Gdy Surdel wyszedł z samochodu, mężczyźni założyli mu na głowę worek i zaczęli bić. Następnie przystawili mu do głowy broń. Jeden z napastników nacisnął spust. Pistolet był jednak nienaładowany.

156 funkcjonariuszy wenezuelskiej policji politycznej zdezerterowało i uciekło do Kolumbii

Zdjęcie pobitego dziennikarza opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Surdel ma opuchnięte wargi, rozbity nos, ale na szczęście nie ma żadnych złamań. 

Do sprawy pobicia polskiego dziennikarza odniósł się przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido. "Nie zgadzamy się z faktem tak brutalnej agresji, której ofiarą był polski dziennikarz Tomasz Surdel”. Jak dodał, ci, którzy doprowadzili do tej sytuacji, muszą wiedzieć, że "rozpoczyna się okres sprawiedliwości".

Sprawę skomentował także International Press Institute. "IPI potępia przerażający atak i domaga się, aby sprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności" – napisano w komunikacie.

Wenezuela zrywa stosunki dyplomatyczne z USA. W kraju gigantyczne protesty [WIDEO]

Wiceszef polskiego MSZ Piotr Wawrzyk zapewnił, że Surdel może liczyć na pełną pomoc konsularną, a sprawą zajmuje się konsul w Caracas.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/Reuters/Twitter/BM