Obserwuj w Google News

Biden przemówi 6 stycznia, w rocznicę szturmu na Kapitol. Trump również

1 min. czytania
22.12.2021 23:47
Zareaguj Reakcja

Prezydent USA Joe Biden zamierza wygłosić przemówienie 6 stycznia w pierwszą rocznicę szturmu jego przeciwników na Kapitol w Waszyngtonie - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Już wcześniej konferencję prasową zapowiedział na 6 stycznia były prezydent Donald Trump.

Joe Biden przemówi 6 stycznie, rok po szturmie na Kapitol
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W USA mija rok od zaprzysiężenia prezydenta Joe Bidena i wstrząsających zdarzeń, które poprzedziły zmianę władzy. 6 stycznia 2021 roku zwolennicy Donalda Trumpa, podsycani wprost przez ustępującego prezydenta, szturmowali Kapitol. Zginęło wówczas pięć osób. 

W rok po wydarzeniu, które zszokowało świat, zarówno Biden jak i Trump wygłoszą specjalne przemówienia. W przypadku obecnego prezydenta zapowiedziała to rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki.

Joe Biden przemówi 6 stycznia, rok po szturmie na Kapitol. Trump również

- Myślę, że można bezpiecznie założyć, że Amerykanie usłyszą prezydenta tego dnia - zapowiedziała Psaki na konferencji prasowej. Zaznaczyła jednak, że szczegóły wystąpienia Bidena nie zostały jeszcze ustalone.

Redakcja poleca

We wtorek 21 grudnia własne wystąpienie w tej sprawie w rocznicę wydarzeń zapowiedział były prezydent Trump. W wydanym oświadczeniu powtórzył swoje oskarżenia dotyczące rzekomych fałszerstw wyborczych z 2020 roku, zaś atak swych zwolenników na Kapitol określił mianem "całkowicie nieuzbrojonego protestu przeciwko sfałszowanym wyborom".

Przypomnijmy, że przez podsycanie do szturmu na Kapitol Donald Trump został po raz drugi oskarżony w procedurze impeachmentu, do której doszło już po oddaniu przez niego władzy. Wniosek nie przeszedł jednak w Senacie, gdzie nie uzyskał wymaganej większości głosów senatorów.

RadioZET.pl/PAP - Z Oskar Górzyński