Obserwuj w Google News

Von der Leyen przedstawiła Morawieckiemu zalecenia. Na szali pieniądze z Funduszu Odbudowy

2 min. czytania
19.10.2021 15:38
Zareaguj Reakcja

Ursula Von Der Leyen oczekuje od polskiego rządu szeregu zmian w wymiarze sprawiedliwości. Odniosła się do tej kwestii w kontekście wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła zalecenia dla Polski na zakończenie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Polski Krajowy Plan Odbudowy, na podstawie którego będą wydawane fundusze, wciąż nie został zatwierdzony przez KE.

Ursula von der Leyen
fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL

Ursula Von der Leyen przedstawiła polskiemu rządowi zalecenia Komisji Europejskiej ws. praworządności. W Parlamencie Europejskim we wtorek odbyła się burzliwa debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, dotycząca orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października.

Sędziowie TK orzekli wówczas, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. Dwóch sędziów złożyło zdanie odrębne. Wyrok wywołał zaniepokojenie instytucji unijnych.

Von der Leyen przedstawiła Morawieckiemu zalecenia Komisji Europejskiej

Von der Leyen pod koniec debaty w PE zwróciła się do Morawieckiego. Rozpoczęła swoją wypowiedź od nawiązania do Nord Stream 2. O tym projekcie wcześniej mówił szef polskiego rządu.

– Jeśli chodzi o Nord Stream 2, to pana argumenty się nie poprawiają. Jest to jedynie unikanie tej debaty. Członkostwo w UE musi iść w parze z przestrzeganiem wspólnych zasad i demokracji. Proszę nie przekierowywać dzisiejszej debaty o nadrzędności prawa europejskiego, proszę nie próbować przed nią uciec. Podkopywanie jakiegokolwiek z tych filarów zagraża europejskiej demokracji. Nie możemy do tego dopuścić. Jest to coś, co dotyczy nas wszystkich jako instytucji europejskich i państw członkowskich – powiedziała.

Redakcja poleca

Polska ma m.in. zlikwidować Izbę Dyscyplinarną

Szefowa KE dodała, że wyrok TK przykłada siekierę do korzeni jedności UE. – O to dzisiaj chodzi – zaznaczyła. Odniosła się też do Funduszu Odbudowy.

 – Chodzi o możliwość prowadzenia inwestycji, a te reformy muszą spełniać zasady konkretnych zaleceń dla państw członkowskich. Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić – powiedziała zwracając się do polskiego premiera.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK