Obserwuj w Google News

Ważna decyzja Zełenskiego ws. Polski. Specjalna ustawa przyjęta w parlamencie

1 min. czytania
19.07.2022 13:31
Zareaguj Reakcja

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek 19 lipca w pierwszym czytaniu projekt ustawy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o specjalnym statusie obywateli Polski w tym państwie. Uchwalenie nowego prawa poparło 321 posłów - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na deputowanego Jarosława Żełezniaka.

Specjalny status Polaków. Parlament Ukrainy przegłosował projekt ustawy
fot. GENYA SAVILOV/AFP/East News, zdj. ilustracyjne

Projekt ustawy trafił do parlamentu 11 lipca z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jako wyraz wdzięczności dla narodu polskiego "za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w obliczu zakrojonej na szeroką skalę agresji zbrojnej przez Rosję".

Ważna decyzja Zełenskiego ws. Polski. Jest decyzja parlamentu

Opracowywana ustawa zakłada, że Polacy będą mogli przebywać na Ukrainie przez 18 miesięcy i cieszyć się wszystkimi prawami i wolnościami, jak obywatele Ukrainy. W szczególności: będą mogli uzyskać ukraiński numer podatkowy, swobodnie znaleźć pracę, studiować w ukraińskich instytucjach i prowadzić działalność gospodarczą otrzymują pomoc medyczną i określone świadczenia socjalne.

Warto zauważyć, że inicjatywa prezydenta Zełenskiego wyszła do parlamentu Ukrainy w dniu, w którym Polska upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Ukrainska Prawda