Obserwuj w Google News

Władimir Putin: Użyjemy wszelkich dostępnych środków. To nie jest blef

Błażej Makarewicz
2 min. czytania
21.09.2022 08:25
Zareaguj Reakcja

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację wojskową w Rosji. Podkreślił, że cele Moskwy w kontekście wojny w Ukrainie nie zmieniają się - to wyzwolenie Donbasu od "neonazistów".

putin orędzie
fot. Telegram

Władimir Putin wygłosił w środę rano zapowiadane orędzie. Przywódca Rosji zapowiedział częściową mobilizację wojskową w swoim kraju. Poborowi będą podlegać tylko obywatele rezerwy, głównie doświadczeni.

- Status prawny ochotników i bojówek Donbasu powinien być taki sam jak zwykłego rosyjskiego personelu wojskowego. Cele operacji specjalnej pozostają niezmienione - powiedział.

Redakcja poleca

Putin ogłasza mobilizację. "Rosja użyje wszelkich dostępnych środków"

Dyktator zapowiedział, że Rosja pomoże przeprowadzić pseudoreferenda w separatystycznych regionach Ukrainy. - Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne środowisko do przeprowadzania referendów, aby mieszkańcy mogli wyrazić swoją wolę - mówił.

Putin stwierdził, że kraje zachodnie chcą zniszczyć Rosję i to strategia znana od lat. - Uczynili swoją bronią totalną rusofobię, w tym przez dziesięciolecia celowo kultywując nienawiść do Rosji, przede wszystkim w Ukrainie, dla której przygotowywali los antyrosyjskiego przyczółka.

Rosyjski prezydent zarzucił także Zachodowi, że ten zmusił Ukrainę do wycofania się z negocjacji z Rosją. - Oczywiście Zachodowi nie podobało się pokojowe rozwiązanie, dlatego po osiągnięciu pewnych kompromisów Kijów otrzymał bezpośredni rozkaz zerwania wszelkich porozumień. W efekcie po załamaniu się negocjacji Kijów wysłał na front nowe bandy najemników i nacjonalistów - podkreślił.

- Ukraina jest pompowana bronią, reżim represji został wzmocniony w najostrzejszy sposób w całym kraju, a polityka zastraszania, terroru, przemocy, przybiera coraz straszniejsze i masowe, barbarzyńskie formy - wyliczał Putin.

- Kraje zachodnie naciskają na Kijów, aby przeniósł działania wojenne na terytorium Rosji. Zachód stosuje szantaż nuklearny. Jeśli jej integralność terytorialna jest zagrożona, Rosja użyje wszelkich dostępnych środków, to nie jest blef - zagroził.

RadioZET.pl