Obserwuj w Google News

Będzie nowa umowa Rosji z Ukrainą. "Putin się zgodził"

2 min. czytania
14.07.2023 16:15
Zareaguj Reakcja

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, mediujący od wielu miesięcy między Ukrainą a Rosją, przekazał, że Władimir Putin zgodził się na przedłużenie obowiązywania umowy zbożowej – podała agencja AFP. Dotychczasowe porozumienie wygasa 17 lipca.

Putin zgodził się na nową umowę zbożową
fot. MUSTAFA KAMACI/AFP/East News

Rosja ma przedłużyć z Ukrainą tzw. umowę zbożową. Jak przekazał w piątek prezydent Turcji, mimo trwającej wojny oba kraje porozumiały się ws. polityki zbożowej, w kontekście eksportu ukraińskiego zboża.

Dotychczasowa umowa obowiązuje do 17 lipca, jednak strona rosyjska nie zapowiadała jej kontynuacji. W piątek 14 lipca o przełomie w sprawie poinformował jednak Recep Tayyip Erdogan. W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem o umowie zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża w celu złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego.

"Putin się zgodził". Erdogan: Będzie nowa umowa z Ukrainą

Dotychczasowa umowa została podpisana pięć miesięcy po rozpoczęciu pełnej inwazji Rosjan na Ukrainę. Władimir Putin wielokrotnie ostrzegał, że jej nie odnowi, głównie z uwagi na konkurencję do rosyjskiego eksportu.

Redakcja poleca

- Przygotowujemy się do powitania Putina w sierpniu i zgadzamy się na przedłużenie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym – powiedział dziennikarzom Erdogan. O kontynuację umowy zabiegał też sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który wysłał w drugim tygodniu lipca do Putina list, wnosząc o przedłużenie.

Sam dyktator Kremla ostrzegał jeszcze w czwartek, że nie został spełniony „żaden” z warunków Moskwy, aby umowa mogła być kontynuowana. Miał stwierdzić, że "zastanowimy się, co robić, mamy jeszcze kilka dni". 

Umowa, w której tworzeniu pośredniczył Erdogan, umożliwiła Ukrainie eksport ponad 32 miliony ton zboża, choć na ten kraj spadały rakiety, a na Morzu Czarnym pływały rosyjskie okręty wojenne. Znaczna część zboża trafiła do krajów Afryki, czy Bliskiego Wschodu.

RadioZET.pl/AFP