Obserwuj w Google News

Biały Dom reaguje w sprawie słów Morawieckiego. "Zaniepokojenie"

2 min. czytania
21.09.2023 21:42
Zareaguj Reakcja

Biały Dom zajął stanowisko w sprawie ostatnich wypowiedzi polskich władz ws. pomocy Ukrainie. - Wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Dodał, że USA będą konsultować się z Polską, by upewnić się co do stanowiska Warszawy w tej kwestii.

Jake Sullivan
fot. Susan Walsh/Associated Press/East News

Spór o zakaz importu z Ukrainy wybranych produktów rolnych do Polski przyniósł zgrzyt w bardzo poprawnych ostatnio relacjach na linii Warszawa-Kijów. Do tego stopnia, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum ONZ sugerował, że państwa europejskie, które kontynuują zakaz importu (w UE został zniesiony 15 września) działają w interesie Kremla. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsatem News w środę oświadczył, że "Polska już nie przekazuje uzbrojenia na Ukrainę".

- Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu.

Redakcja poleca

USA komentują wypowiedź Morawieckiego. "Rozumiemy pozycję Polski"

Dodał: - Pozostaniemy z nimi w konsultacji. Rozumiemy, jaka jest pozycja Polski w tej sprawie, ale wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę.

Sullivan zapowiedział też, że podczas czwartkowego spotkania prezydentów Bidena i Zełenskiego w Białym Domu USA ogłoszą kolejny pakiet broni dla Ukrainy, w tym dodatkowy sprzęt obrony powietrznej, kolejne rakiety do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską oraz amunicję kasetową.

Doradca prezydenta wyraził też przekonanie, że mimo gorących sporów i trwającego w Kongresie impasu, dotyczącego uchwalenia prowizorium budżetowego wraz z kolejnym pakietem 24 mld dolarów na pomoc Ukrainie, Kongres ostatecznie uchwali dodatkowe środki, bo potrzeba jest pilna. Jak podkreślił, nadal utrzymuje się "mocna, przytłaczająca ponadpartyjna większość" w tej kwestii i to ona ostatecznie zwycięży.

PAP - Oskar Górzyński

Nie przegap