Obserwuj w Google News

Bruksela reaguje na "lex Tusk". Komisja Europejska podjęła decyzję

2 min. czytania
07.06.2023 13:04
Zareaguj Reakcja

Komisja Europejska podejmuje kroki ws. "lex Tusk". W środę wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie komisji, która ma zbadać rzekome rosyjskie wpływy w polskiej polityce w latach 2007-2022.

Komisja Europejska
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W środę Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko Polsce w związku z utworzeniem kontrowersyjnej komisji badającej rzekome rosyjskie wpływy, która jest postrzegana jako atak na opozycję - poinformowała agencja AFP.

Ogłoszenie postępowania nastąpiło, pomimo że prezydent Andrzej Duda zapowiedział w piątek nowelizację do ustawy " lex Tusk" po krytyce ze strony władzy wykonawczej UE i Stanów Zjednoczonych.

Redakcja poleca

"Lex Tusk". Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciwko Polsce 

- Kolegium (komisarzy - red.) zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia - poinformował unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

29 maja prezydent Andrzej Duda podpisał "lex Tusk", jak potocznie nazywana jest ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.

Następnie 2 czerwca Duda zaproponował własną nowelizację do podpisanej ustawy. Zakłada on m.in. usunięcie prerogatywy komisji do pozbawienia prawa do stanowisk publicznych dla osób skazanych za rzekome rosyjskie wpływy. 

Zdaniem opozycji, prawników i niezależnych komentatorów "lex Tusk" to bat na przeciwników politycznych PiS przed jesiennymi wyborami. Nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się nowelizacją do ustawy autorstwa prezydenta Dudy. 

RadioZET.pl/PAP