Obserwuj w Google News

"Jutro może być za późno". Duda domaga się specjalnego trybunału ws. Rosji

2 min. czytania
20.09.2023 23:35
Zareaguj Reakcja

Imperialistyczna Rosja zdyskredytowała się jako członek wspólnoty międzynarodowej - powiedział w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent RP Andrzej Duda podczas debaty nt. Ukrainy. Wyraził też poparcie dla utworzenie specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni i międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkód Ukrainie.

Duda
fot. PAP/EPA

Andrzej Duda stwierdził w swoim środowym przemówieniu na forum ONZ, że data rosyjskiej inwazji jest datą bezpowrotnej zmiany "świata, który znaliśmy do tej pory" i zapowiedział, że czas niepewności może nastać "aż do czasu utworzenia nowego systemu bezpieczeństwa i systemu, w którym nie będzie miejsca na agresję, imperializm i neokolonializm".

- Pełnoskalowa  inwazja Rosji na Ukrainę stała się momentem definiującym geopolitykę, przekształcając całokształt europejskiego bezpieczeństwa oraz obracając w niwecz same podwaliny naszego systemu międzynarodowego. Ta zmiana strategiczna nie jest czymś tymczasowym. Żyjemy w nowej epoce niepewności - powiedział prezydent w wystąpieniu podczas debaty otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekonywał.

Duda domaga się specjalnego trybunału ws. Rosji

Zwrócił uwagę, że kiedy Rosja przejęła po ZSRR miejsce stałego członka Rady, zgodziła się przyjąć większą odpowiedzialność za chronienie bezpieczeństwa międzynarodowego i podstawowych zasad ONZ. Zamiast tego - mówił prezydent - "wybrała świadome deptanie tych norm i wciąż to robi".

- Od ataków powietrznych na infrastrukturę krytyczną po zaostrzenie globalnego kryzysu żywnościowego poprzez blokowanie szlaków handlowych i niszczenie ukraińskiej infrastruktury portowej. Od spowodowania katastrofy ekologicznej poprzez wysadzenie tamy w Nowej Kachowce po bombardowanie miejsc dziedzictwa kulturowego w ukraińskich miastach - wymieniał.

Redakcja poleca

- Te ohydne działania, w połączeniu z ciągłym negowaniem porządku międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, dowodzą, że imperialistyczna Rosja sama dyskredytuje się jako członek wspólnoty międzynarodowej - oświadczył Duda. Zarzucił przy tym Moskwie, że nadużywa swojego prawa weta i "świat nie może być bierny".

Jeśli dziś nie podejmiemy solidarnych działań w obronie fundamentalnych wartości prawa międzynarodowego, jutro może być za późno - Andrzej Duda

Duda wyraził też poparcie dla utworzenie specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni i międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkód Ukrainie. - Nie wolno dopuścić, by sprawcy zbrodni międzynarodowych uszli bezkarni. Powinni zostać osądzenia przed właściwymi sądami. Powinno to być naszym imperatywem, aby zapewnić trwały pokój w przyszłości - podkreślił.

Debata w ONZ. Wśród uczestników m.in. Zełenski i Ławrow

Polski prezydent był jednym z kilkudziesięciu przywódców i głów delegacji, którzy zabrali głos w środowej debacie w Radzie. Wystąpili w niej też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zaproponował szereg reform systemu ONZ, w tym mechanizmu odrzucania weta stałych członków Rady przez Zgromadzenie Ogólne oraz prewencyjnych sankcji na kraje dopuszczające się agresji.

W debacie uczestniczyli również m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni. Rosję reprezentował szef MSZ Siergiej Ławrow.