Obserwuj w Google News

Politycy pobili się w parlamencie. Przed budynkiem protestowały tłumy

1 min. czytania
06.03.2023 13:57
Zareaguj Reakcja

W parlamencie Gruzji doszło do bójki między politykami. W tym samym czasie przed budynkiem zgromadzeni demonstranci protestowali przeciwko pracom nad prawem o "zagranicznych agentach". Ustawa wzbudza ogromne kontrowersje w kraju i za granicą i jest porównywana do rozwiązań z putinowskiej Rosji.

bójka w parlamencie Gruzji
fot. Twitter: timer.ge

W parlamencie Gruzji doszło do starcia między politykami partii rządzącej i opozycji. Po serii krzyków i wyzwisk wywiązała się bójka. W mediach społecznościowych opublikowano nagrania.

W czasie gdy politycy próbowali "fizycznie" rozwiązać swoje spory, przed gmachem budynku tłumy protestowały przeciwko kontrowersyjnej ustawie o "zagranicznych agentach". Skandowano "nie dla rosyjskiego prawa", a także odśpiewano hymn państwowy.

Redakcja poleca

Gruzja. Politycy pobili się w parlamencie. Wideo

Wspomniane prawo zakłada, że organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. finansowania od zagranicznych źródeł, będą miały obowiązek zarejestrowania się jako "zagraniczni agenci". W innym przypadku czekają je wysokie grzywny.

Krytycy projektu porównują go do prawa rodem z putinowskiej Rosji. Apel do władz i posłów skierowali także profesorowie i naukowcy 26 gruzińskich uczelni. Podkreślili, że "rosyjskie prawo" jest nie do zaakceptowania.

W lutym kilkadziesiąt redakcji i organizacji zapowiedziało, że nie zastosuje się do nowego prawa. Prezydent Gruzji zadeklarowała, że zawetuje ustawę, ale parlament może jej weto odrzucić.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Twitter/ Reuters