Obserwuj w Google News

Kim Dzong Un powiedział "nie" Putinowi. Ujawniono kulisy rozmowy ws. kluczowej kwestii

PAP
3 min. czytania
22.09.2023 12:05
Zareaguj Reakcja

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un odrzucił propozycję przekazania jego pogrążonemu w głodzie krajowi dziesiątek tysięcy ton pszenicy – podaje w piątek południowokoreański dziennik "Korean Timies", powołując się na rosyjskiego dyplomatę. Uciekinierzy z Północy twierdzą, że "nieludzki, okrutny i egocentryczny" Kim zrobił tak, by zachować twarz i nie być postrzegany jako "ubogi krewny, żebrzący o jedzenie".

Władimir Putin i Kim Dzong Un
fot. ARTEM GEODAKYAN/AFP/East News

Kim Dzong Un przyjechał do Rosji 12 września i spotkał się z Władimirem Putinem po obradach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku. Wizyta trwała kilka dni, a obaj przywódcy mieli przedyskutować m.in. kwestię dostaw broni dla rosyjskiej armii w zamian za pomoc energetyczną i żywnościową dla Korei Północnej. Południowokoreańskie media ujawniły kulisy tych rozmów.

- Zaoferowaliśmy naszą pomoc i dostarczyliśmy 50 tys. ton pszenicy w 2020 roku. Była to nieodpłatna pomoc humanitarna - powiedział ambasador Rosji w Korei Północnej Aleksander Macegora, cytowany przez media rosyjskie. - Byliśmy gotowi zrobić to teraz ponownie - dodał.

Redakcja poleca

Media: Kim Dzong Un odrzucił ofertę Władimira Putina

Jednak z relacji Macegory wynika, że Kim odrzucił ofertę Rosji, zapowiadając wszelako, że zwróci się po wsparcie, jeśli sytuacja żywnościowa się pogorszy. Odrzucenie przez Kima oferty pomocy humanitarnej wywołało gniew w środowisku północnokoreańskich uciekinierów mieszkających w Korei Południowej, którzy zwracają uwagę, że obywatele KRLD cierpią z powodu niedożywienia i odnotowano wiele przypadków śmierci głodowej, nawet w stolicy - Pjongjangu.

Sytuacja żywnościowa na Północy jest najgorsza od czasu wielkiego głodu, który zabił setki tysięcy Koreańczyków z Północy w połowie lat 90. – twierdzą rozmówcy "Korean Times".

Kwon Tae-jin, ekonomista think tanku GS&J Institute, wśród kluczowych przyczyn poważnych niedoborów żywności w tym roku wymienia trwające trzy lata zamknięcie granic z powodu COVID-19, zamknięcie rynków i słabe zbiory zbóż w zeszłym roku.

- Na początku tego roku Korea Północna importowała zboże z Chin. Całkowita wielkość dostaw zboża z tego kraju była największa od 2020 roku - powiedział bez precyzowania danych. - Ale import nie pomógł złagodzić niedoborów żywności, ponieważ nieoficjalny import żywności został zakazany. Nieoficjalny import żywności stanowi większą część całego zaopatrzenia Korei Północnej w żywność - dodał.

Kim Dzong Un i Władimir Putin
fot. MIKHAIL METZEL/AFP/East News/Kim Dzong Un i Władimir Putin

Kwon stwierdził, że obywatele, którzy nie dostają racji żywnościowych od rządu, cierpią największy głód. - Jeśli chcesz kupić żywność, potrzebujesz pieniędzy. Ale oni ich nie mają - dodał.

Kim Seong-min, szef Free North Korea Radio w Seulu, zaatakował północnokoreańskiego przywódcę za odrzucenie oferty Rosji, nazywając go "nieludzkim, okrutnym i egocentrycznym".

- Właśnie wróciłem z seminarium, które odbyło się w Seulu i spotkałem kilku uciekinierów z Korei Północnej, którzy wołali o pomoc, ponieważ ich rodziny, krewni i przyjaciele, których zostawili na Północy, głodują - powiedział dziennikowi "Korea Times". - Ale Kim przymyka oko na biednych Koreańczyków z Północy - zaznaczył.

Zapytany, dlaczego jego zdaniem Kim odrzucił pomoc humanitarną Rosji, uciekinier powiedział, że Kim próbował zachować twarz. - Nie chciał być postrzegany jako potrzebujący, ubogi krewny żebrzący o jedzenie - powiedział. - Jest skupiony na zabezpieczaniu technologii związanych z bronią jądrową oraz pociskami rakietowymi i nie obchodzi go, jak zdesperowani są mieszkańcy Korei Północnej - stwierdził.

Nie przegap