Obserwuj w Google News

Kluczowa decyzja USA ws. Ukrainy. Biały Dom ma ją ogłosić w środę

2 min. czytania
25.01.2023 06:35
Zareaguj Reakcja

Przełamując długotrwały opór, administracja Joe Bidena planuje wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę - podał dziennik „New York Times”. Biały Dom może to ogłosić już w środę,

Czołgi Abrams
fot. ABACA/Abaca/East News (ilustracyjne)

Gazeta podkreśliła, że byłoby to dużym krokiem naprzód w uzbrojeniu Ukrainy. Powołując się na pragnących zachować anonimowość urzędników, "NYT" zaznaczył, że Biały Dom może już w środę zapowiedzieć wysłanie ok. 30 czołgów.

„W ciągu ostatniego miesiąca urzędnicy Pentagonu wyrażali wątpliwości co do wysłania Abramsów z obawy, jak Ukraina wykorzysta zaawansowane czołgi, które wymagają intensywnego szkolenia i obsługi. Urzędnicy powiedzieli, że dotarcie do ukraińskich pól bitewnych może faktycznie potrwać lata” – napisała gazeta.

Redakcja poleca

Abramsy dla Ukrainy. Biały Dom ogłosi decyzję

Amerykański dziennik zaznacza, że sekretarz obrony gen. Lloyd J. Austin III przekonał się w końcu, że wysłanie amerykańskich czołgów jest konieczne, aby zachęcić Niemcy do dostarczania swoich czołgów Leopard 2.

Według „NYT” urzędnicy Departamentu Stanu i Białego Domu argumentowali, że zapewnienie Niemcom politycznej osłony, której szukały, aby wysłać własne czołgi, przeważyło nad niechęcią Departamentu Obrony. W artykule podkreślono, że niemieccy oficjele prywatnie mówili, że wyślą jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie czołgów, tylko wówczas, jeśli USA zgodzą się przekazać swoje M1 Abrams.

Gazeta przypomniała, że wiele krajów europejskich używa niemieckich Leopardów, których jest około 2000 na całym kontynencie. Ukraina zaś usilnie prosiła o czołgi w ostatnich tygodniach, przekonując o ich niezbędności w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w broni i ludziach.

Oglądaj

„Zachodnie czołgi są najnowszą barierą, która pada, podczas gdy sojusznicy Ukrainy dostarczają jej systemy uzbrojenia, przed czym wcześniej się wzbraniali. (…) Wielka Brytania zapowiedziała, że przekaże część swoich czołgów Challenger 2” – zaznaczył „NYT”.

Przywołał wypowiedź ministra obrony Mariusza Błaszczaka, że Polska zwróciła się formalnie do Niemiec o zgodę na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard z własnych zapasów. Inne kraje zasygnalizowały, że zrobią to, jeśli Niemcy się zgodzą. We wtorek "Wall Street Journal" poinformował, że administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu.

M1 Abrams to podstawowy czołg produkcji amerykańskiej, którego pierwsza wersja trafiła do użytku w 1980 roku. Znajduje się na wyposażeniu armii USA, Arabii Saudyjskiej, Maroka, Australii czy Egiptu.

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Dobrowolski