Obserwuj w Google News

Kreml podaje wyniki wyborów. "Ktoś taki sam jak Putin"

2 min. czytania
17.11.2023 12:04
Zareaguj Reakcja

Władze Rosji już ujawniły wynik wyborów prezydenckich, które planowo odbędą się w marcu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział mediom, że jest przekonany o "zwycięstwie Putina albo kogoś innego, ale takiego jak on".

Władimir Putin
fot. POOL TASS Host Photo Agency/Associated Press/East News (ilustracyjne)

Rosja wybierze nowego prezydenta prawdopodobnie 17 marca 2024 roku. Jeszcze nie ma oficjalnej decyzji, ale według medialnych spekulacji 71-letni Władimir Putin będzie walczył o kolejną kadencję. Dzięki zmianom w konstytucji ma on szansę rządzić Federacją Rosyjską aż do 2036 roku.

W piątek propagandowe media opublikowały wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa na temat wyborów. W rozmowie ze studenckim serwisem MGIMO 360 (prowadzony przy Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych) na pytanie, czy prezydentem Rosji powinna pozostać ta sama osoba, odpowiedział "tak". Po chwili doprecyzował: - Albo inna, ale taka sama, jak Putin.

Redakcja poleca

Rosja. Rzecznik Putina już wie, kto wygra wybory

Rada Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) podejmie oficjalną decyzję w sprawie terminu wyborów w grudniu. Następnie partie polityczne będą musiały oficjalnie zgłosić swoich kandydatów. 

Oglądaj

Od lat wybory w Rosji są pełne nadużyć ze strony władz, a kandydaci opozycyjni do Kremla nie są dopuszczani do równej rywalizacji. Władze planują przeprowadzić przyszłoroczne wybory również na terytoriach tymczasowo okupowanych w Ukrainie. Stanowczo temu sprzeciwiają się władze w Kijowie i państwa zachodnie.

Źródło: Radio ZET/Ukraińska Prawda

Nie przegap