Obserwuj w Google News

Łukaszenka ujawnił, na co chorował. "Nie umrę. Jeszcze długo będziecie mnie znosić"

2 min. czytania
23.05.2023 23:06
Zareaguj Reakcja

Alaksandr Łukaszenka ujawnił, jaka choroba była w ostatnim czasie powodem jego niedyspozycji. Zapewnił również, że "nie umrze". - Jeszcze długo będziecie musieli mnie znosić - powiedział białoruski dyktator na posiedzeniu swojego rządu.

Łukaszenka
fot. Henadz Zhinkov/Xinhua News/East News

Alaksandr Łukaszenka jest chory? Takie spekulacje pojawiały się w mediach od kilkunastu dni. Wszystko przez niedyspozycję prezydenta Białorusi, którą dało się zauważyć 9 maja podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Na zdjęciach i nagraniach widać, że Łukaszenka był wyraźnie zmęczony. Prawą rękę miał zaś obandażowaną.

Zaraz potem wypłynęły informacje, jakoby białoruski dyktator zrezygnował z udziału w uroczystym bankiecie i po krótkiej rozmowie z Władimirem Putinem udał się z powrotem do Mińska. Do sieci trafiły kolejne materiały z politykiem w roli głównej. Znów sprawiał wrażenie, jakby miał poważne problemy ze zdrowiem.

Łukaszenka ujawnił, na co chorował. "Nie umrę"

We wtorek - a więc dwa tygodnie od feralnej defilady w Moskwie - Łukaszenka uczestniczył w posiedzeniu białoruskiego rządu. Był już w nieco lepszej dyspozycji, a że w trakcie obrad debatowano m.in. o stanie służby zdrowia u naszych wschodnich sąsiadów, odniósł się do doniesień na temat stanu swojego zdrowia.

Redakcja poleca

- Jeśli ktoś myśli, że umrę, niech się uspokoi - powiedział, cytowany przez białoruską propagandową agencję informacyjną BelTA. Zaznaczył, że w mediach społecznościowych krążą różne spekulacje i "bezsensowne rozmowy" na jego temat.

Ujawnił również, że chorował na adenowirusa. Zapewnił, że można go "wyleczyć w trzy dni", ale z uwagi na napięty harmonogram wizyt w Rosji i na Białorusi nie mógł poddać się spokojnemu leczeniu, więc "wszystko się nawarstwiło". - Właśnie dlatego nie umrę, chłopaki. Jeszcze długo będziecie musieli mnie znosić - podsumował.

Czym są adenowirusy?

Adenowirusy są powszechnymi wirusami wywołującymi wiele chorób. Są szeroko rozpowszechnione i regularnie wywołują choroby zakaźne we wszystkich grupach wiekowych, powodując między innymi objawy przeziębienia, gorączkę, ból gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub biegunkę.

RadioZET.pl/eng.belta.by