Obserwuj w Google News

Morawiecki w USA: stara Europa poniosła porażkę, Polska liderem nowej Europy

3 min. czytania
11.04.2023 22:58
Zareaguj Reakcja

Polska i Stany Zjednoczone stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego. Ameryka staje się źródłem nadziei dla wolnej Europy - mówił we wtorek w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził również, że "stara Europa poniosła porażkę", próbując przez lata dogadać się z Rosją.

Morawiecki w USA
fot. Susan Walsh/AP/East News

We wtorek Mateusz Morawiecki przyleciał do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z wiceprezydentką USA Kamalą Harris. Podczas wspólnych oświadczeń dla mediów Harris podkreśliła, że spotkanie kontynuuje rozmowy rozpoczęte ponad rok temu, poświęcone koordynacji po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Harris: Polska to wartościowy sojusznik

- Od tego czasu byłam w Warszawie, w marcu 2022 roku, gdzie zostałam gościnnie przyjęta. Wtedy pokazaliśmy światu siłę naszego sojuszu wobec ataku Rosji - dodała. Jak przypomniała, podczas swojej wizyty w Polsce spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z polskimi oraz stacjonującymi w Polsce amerykańskimi żołnierzami, którzy "wspólnie pracują nad obroną wschodniej flanki NATO".

- Będąc w Polsce miałam też okazję spotkać się z uchodźcami, którzy byli w Polsce dzięki wspaniałomyślnej gościnności Polaków - podkreśliła wiceprezydent USA. Harris przypomniała, że Polskę w tym czasie także dwukrotnie odwiedził prezydent USA Joe Biden, a także jej mąż - Douglas Emhoff, który w styczniu odwiedził m.in. muzeum obozu Auschwitz.

Redakcja poleca

- Te spotkania potwierdzają bardzo silny sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mogłabym powiedzieć, że siła naszych relacji w ciągu ostatnich kilku lat w stale wzrastała, ku wielkiej radości Amerykanów. Polska jest wartościowym sojusznikiem, partnerem i przyjacielem. Mamy trwałą relację opartą na wspólnych priorytetach i wartościach demokratycznym. [...] Liczę na dalsze wzmacnianie relacji pomiędzy naszymi krajami - oceniła Kamala Harris.

Morawiecki: stara Europa poniosła porażkę

Szef polskiego rządu wskazywał natomiast, że choć mówi się, że w polityce nie ma przyjaźni, a jedynie interesy, to - jego zdaniem - między Stanami Zjednoczonymi a Polską jest coś więcej, niż tylko interesy. Ocenił, że nie ma narodów, które bardziej kochają wolność, niż Polacy i Amerykanie. Podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego.

- Po upadku komunizmu Rosja leżała przyczajona przez niemal trzy dekady, ale powrót rosyjskiego imperializmu jest zapowiedzią nowej zimnej wojny. Jeżeli nie będziemy bronić Ukrainy, ryzykujemy konfliktem i kryzysem globalnym o skali trudnej do wyobrażenia - powiedział Morawiecki. Jego zdaniem Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, dlatego wszystkie wolne narody muszą się zjednoczyć i powstrzymać Rosję, zanim będzie za późno. Dodał, że "stara Europa wierzyła w porozumienie z Rosją i poniosła porażkę". 

Ale jest nowa Europa, która pamięta czym był komunizm rosyjski, a Polska jest liderem tej nowej Europy, chce stać się fundamentem bezpieczeństwa europejskiego i jesteśmy na dobrej drodze w tym kierunku - Mateusz Morawiecki

W tym kontekście szef rządu wskazał, że Polska zwiększa wydatki na obronność do 4 proc. PKB, a także dokonuje zakupów sprzętu wojskowego z USA. - Chcemy, aby nasze systemy obronne były możliwie najbardziej interoperacyjne z waszymi, to bardzo ważne. Polska chce budować najsilniejszą armię w Europie, dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, czyli przemysłem amerykańskim - dodał

Premier dziękował za to, że "cały rząd i administracja amerykańska, prezydent Joe Biden i cały naród amerykański tak silnie wspierają Europę i pozostaje z nami zjednoczony". - Tak jak w czasach komunizmu, Ameryka staje się źródłem nadziei dla wolnej Europy - podkreślił, oceniając, że "relacje pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi są najlepsze w historii, jednak nikt nie mówi, że osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości"polskiego rządu.

RadioZET.pl/PAP