Nagłe "orędzie o stanie wojennym" Putina. "Wojska ukraińskie dokonały inwazji"
W rosyjskich regionach graniczących z Ukrainą w poniedziałek widzowie mogli zobaczyć w telewizji orędzie Władimira Putina, w którym ogłasza stan wojenny z powodu "inwazji wojsk ukraińskich na terytorium Federacji Rosyjskiej". Okazało się, że to nagranie deepfake z udziałem rosyjskiego dyktatora, które udostępnili hakerzy.

Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę, pomimo braku sukcesów strategicznych i politycznych. Dodatkowo w ostatnich tygodniach w obwodzie biełgorodzkim, niedaleko granicy z Ukrainą, antyputinowscy partyzanci atakują terytorium Rosji i wdają się w walki z miejscową armią.
W poniedziałek niepokój poddanych Władimira Putina wzbudziła emisja telewizyjna, którą odbierano w regionach niedaleko Ukrainy. Na ekranach pojawiło się orędzie dyktatora, w którym mówił, że armia ukraińska wkroczyła do trzech regionów przygranicznych.
"Orędzie" Putina. Hakerzy wykorzystali dyktatora
„Rosjanie, bracia i siostry, dziś o godzinie 4 rano ukraińskie wojska uzbrojone przez blok NATO, za zgodą i przy wsparciu Waszyngtonu, dokonały inwazji na terytoria obwodów kurskiego, biełgorodzkiego i briańskiego” - mówił rzekomo Putin.
Dodatkowo ogłosił stan wojenny i wezwał obywateli do „ewakuacji” w głąb Rosji. Jak poinformowały rosyjskie media, "orędzie" Putina było fałszywe. Nagranie powstało przy pomocy technologii deepfake, która pozwala na zmanipulowanie wypowiedzi wideo.
- Zdecydowanie nie było orędzia. To prawda, że w niektórych regionach doszło do ataku hakerów – powiedział rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, cytowany przez państwową agencję TASS. Dodał: - W szczególności wiemy, że doszło do włamania do Radia Mir (międzynarodowa rozgłośnia po rosyjsku dla krajów WNP - red.) i niektórych sieci.
To nie pierwszy raz, kiedy technologia deepfake jest wykorzystywana podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez obie strony konfliktu. W ostatnich miesiącach pojawiały się nieprawdziwe nagrania z Władimirem Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
RadioZET.pl/Business Insider/Cyberdefence24.pl