Obserwuj w Google News

Ostrzegali Zełenskiego w styczniu 2022 roku. "Sugerował, że wywołują panikę"

2 min. czytania
17.01.2023 06:48
Zareaguj Reakcja

Dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na niego - informuje „The Insider”. Informacja pojawiła się w książce Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House", która ukaże się we wtorek.

Wołodymyr Zełenski
fot. Rex Features/East News

Niezależna gazeta internetowa podkreśla, że przestroga dla Wołodymyra Zełenskiego pojawiła się w czasie, kiedy podawał on w wątpliwość wiarygodność wywiadu USA. Odpierał ostrzeżenia i wydawał się być nimi zaskoczony.

CIA ostrzegło Zełenskiego przed zamachem. "Odrzucał pomysł"

„W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki wywołują panikę” – cytuje „The Insider” fragmenty książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House" („Walka jego życia: w Białym Domu Joe Bidena”), która ma się ukazać we wtorek.

Redakcja poleca

Jak dodaje gazeta, autor książki twierdzi, że to prezydent Joe Biden polecił Burnsowi polecieć do Kijowa i "podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków".

"To natychmiast zwróciło uwagę Zełenskiego; był zaskoczony, otrzeźwiony tą wiadomością. […] Dane wywiadowcze były tak szczegółowe, że pomogłyby siłom bezpieczeństwa Zełenskiego udaremnić dwa oddzielne rosyjskie zamachy na jego życie" - napisał Whipple.

Książka informuje także o przedstawieniu przez szefa CIA Zełenskiemu "schematu planu inwazji Putina", aby pomóc mu w przygotowaniach do walki. Burns, który był wcześniej ambasadorem USA w Moskwie, wstępnie zarysował rosyjski projekt ataku na lotnisko Antonowa na północ od Kijowa i wykorzystania go do desantu oddziałów rosyjskich mających rozpocząć szturm stolicy Ukrainy - twierdzi jej autor.

RadioZET.pl/PAP