Obserwuj w Google News

Pierwsze słowa Bidena w Kijowie. Prezydent USA złożył ważną deklarację

2 min. czytania
20.02.2023 12:15
Zareaguj Reakcja

- Mam ogromny szacunek i podziw dla Ukraińców, dlatego że nie ulegliście, nie poddaliście się. Cały świat patrzy na was i jest pod wrażeniem - powiedział Joe Biden podczas swojej niezapowiedzianej wcześniej wizyty w Kijowie. Prezydent USA obiecał również kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem.

Joe Biden
fot. EVAN VUCCI/AFP/East News

Joe Biden przyjechał w poniedziałek do Ukrainy. Prezydent USA złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskiem oraz jego małżonką Oleną. Cała trójka pojawiła się przed pałacem prezydenckim.

Biden w Kijowie. Obiecał pomoc dla Ukrainy

Amerykański przywódca zdążył już zadeklarować m.in., że Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS. - Skierujemy miliardy dolarów, żeby zapewnić funkcjonowanie ukraińskiego społeczeństwa - oświadczył.

Wypowiedział też słowa wsparcia dla narodu ukraińskiego w walce z okupantem, zaznaczając, że "poświęcenie Ukrainy jest ogromne".  - To niezwykłe, że wszyscy powstali, że wszyscy starali się przeciwstawić tej napaści - powiedział, dodając, że wśród tych, którzy sprzeciwili się rosyjskiej napaści, był również naród amerykański.

Redakcja poleca

- Dziesiątki tysięcy Rosjan uciekają ze swojego kraju, gospodarka Rosji jest słaba - podkreślił. Dodał, że Władimir Putin "liczył, że nie będziemy w stanie zebrać koalicji, ale źle to rozegrał".

- Cały świat pomaga bronić się Ukrainie. Wdrożyliśmy bezprecedensowe sankcje - kontynuował, dodając, że "wolność jest bezcenna i warta tego by toczyć o nią walkę". - Mam ogromny szacunek i podziw dla Ukraińców, dla ludzi tak ciężko pracujących, dlatego że nie ulegliście, nie poddaliście się. Jest to rzecz wielka. Cały świat patrzy na was i jest pod wrażeniem - przekazał Biden. 

RadioZET.pl/PAP