Obserwuj w Google News

Chcą poprosić Putina, by nie przyjeżdżał. "Musimy go aresztować"

2 min. czytania
01.05.2023 19:20
Zareaguj Reakcja

Rosyjski prezydent Władimir Putin zostanie poproszony przez władze Republiki Południowej Afryki, by wziął udział w szczycie państw BRICS jedynie w formie zdalnej, bo inaczej będzie musiał być aresztowany - podał południowoafrykański "Sunday Times".

Putin
fot. PAP/EPA/Sputnik/Kremlin Pool Photo

Władimir Putin został zaproszony do RPA w związku z mającym się tam odbyć w sierpniu szczytem przywódców pięciu gospodarek wschodzących, które tworzą grupę BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA).

Ale wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania rosyjskiego prezydenta w związku ze zbrodniami wojennymi w Ukrainie postawiło gospodarzy wydarzenia w bardzo trudnej sytuacji.

Nie chcą, by Putin przyjeżdżał. "Musimy go aresztować"

Jak informuje południowoafrykański "Sunday Times", kilka dni temu prezydent RPA Cyril Ramaphosa powołał specjalną komisję rządową pod przewodnictwem wiceprezydenta, która ma rozważyć opcje dla kraju po wydaniu nakazu aresztowania Putina.

Redakcja poleca

Według źródła cytowanego przez "Sunday Times" komisja nie jest w stanie znaleźć innych opcji niż to, by dyktator uczestniczył w szczycie poprzez wideokonferencję z Moskwy.

Wysoki rangą urzędnik, który miał wgląd w opinię prawną, stwierdził, że Pretoria prowadzi w tej sprawie negocjacje z Moskwą. Miał też powiedzieć gazecie, co się stanie, jeśli Putin osobiście pojawi się w jego kraju.

Nie ma opcji, by nie aresztować Putina. Jeśli tu przyjedzie, musimy go aresztować. Jedyną opcją, jaką mamy dla niego, jest połączenie przez Teams lub Zoom z Moskwy - urzędnik z RPA

Zgodnie z tą opinią prawną, zignorowanie nakazu naruszyłoby międzynarodowe zobowiązania RPA i byłoby sprzeczne z prawem tego kraju. Przypomniano, że niearesztowanie przez RPA Omara al-Baszira, ówczesnego przywódcy Sudanu, podczas wizyty w 2016 roku zostało później uznane przez sąd najwyższy za sprzeczne z konstytucją.

RPA odmówiła poparcia sankcji wobec Rosji lub potępienia jej agresji na Ukrainie, a niedawno gościła rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz okręty wojenne Rosji i Chin na wspólnych ćwiczeniach morskich.

RadioZET.pl/PAP