Obserwuj w Google News

Przedłużenie rozejmu w Strefie Gazy? Izrael stawia jeden warunek

2 min. czytania
24.11.2023 06:14
Zareaguj Reakcja

Rozpoczął się tymczasowy rozejm w Strefie Gazy. Rząd Izraela postawił Hamasowi warunek, którego spełnienie będzie mogło przedłużyć okres bez walk. Chodzi o zakładników.

Strefa Gazy
fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Rozejm między Izraelem a Hamasem w  Strefie Gazy rozpoczął się w piątek o godz. 7:00 (o 6:00 w Polsce). Pierwsza grupa zakładników z Palestyny zostanie uwolniona o godz. 16:00 (godz. 15:00 polskiego czasu). Władze Izraela oświadczyły, że tymczasowy rozejm może zostać przedłużony o kolejny dzień w zamian za uwolnienie przez terrorystów dodatkowych 10 zakładników. Informacje podał "Times of Israel".

Wojna Izraela z Hamasem. Rozejm będzie przedłużony?

W Strefie Gazy zaczął obowiązywać tymczasowy rozejm. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza grupa 13 zakładników zostanie uwolniona w piątek o 15:00 czasu polskiego. Rząd Izraela dysponuje listą pierwszych 13 z 50 osób, które mają zostać wydane w trakcie czterodniowej przerwy w walkach, po której rząd Benjamina Netanjahu obiecał wznowić działania z pełną mocą.

Redakcja poleca

Izrael uwolni także 150 więźniów palestyńskich, kobiet i dzieci. Rząd oświadczył, że tymczasowy rozejm może zostać przedłużony o dodatkowy dzień za każdych dodatkowych 10 zakładników uwolnionych przez terrorystów z Hamasu.

W ciągu ponad 1,5 miesiąca od wybuchu nowej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego zginęło ponad 14,5 tys. osób po stronie Palestyny i 1,3 tys. Izraela. Ponad 1,7 mln osób musiało opuścić swoje domy w Strefie Gazy z powodu wojny i izraelskiej ofensywy lądowej.

Źródło: Radio ZET/"Times of Israel"

Nie przegap