Obserwuj w Google News

Putin nie wspomniał o tym w orędziu. Oto co robili Rosjanie, gdy Biden był w Kijowie

2 min. czytania
22.02.2023 08:08
Zareaguj Reakcja

Rosja przeprowadziła test międzykontynentalnego pocisku balistycznego "Sarmat", śmiercionośnej broni, nazywanej na Zachodzie także "Szatanem II". Jak podaje CNN, powołując się na informacje amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą, stało się to w czasie, gdy prezydent USA Joe Biden przebywał z wizytą w Kijowie.

Władimir Putin
fot. HANDOUT/AFP/East News/AP/Associated Press/East News

Amerykańscy urzędnicy, na których powołuje się CNN, uważają, że test pocisku "Sarmat", zdolnego do przenoszenia wielu głowic nuklearnych, się nie powiódł. Gdyby było inaczej, Władimir Putin wspomniałby o tym we wtorkowym orędziu, w którym podsumował trwającą od roku "specjalną operację wojskową", jak Rosjanie nazywają wojnę w Ukrainie.

Rosjanie testowali pocisk "Sarmat", gdy Biden był w Kijowie

Rosjanie mieli powiadomić Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem o wystrzeleniu pocisku - poinformował CNN jeden z urzędników. Według innego źródła stacji test nie stanowił zagrożenia dla USA, które nie postrzegały go jako anomalii ani eskalacji.

Telewizja CNN początkowo przekazała, że do testu doszło, gdy Joe Biden był w Kijowie. Później jeden z urzędników uściślił, że miał on zostać przeprowadzony tuż przed przybyciem amerykańskiego prezydenta na Ukrainę.

Redakcja poleca

Putin podczas wystąpienia do Zgromadzenia Federalnego, czyli do Dumy Państwowej i Rady Federacji, zapowiedział, że Rosja zawiesza swój udział w START, czyli traktacie o redukcji broni jądrowej. Przywódca Rosji we wtorkowym przemówieniu oburzał się, że Zachód chce przeprowadzać inspekcję rosyjskiego arsenału jądrowego. - USA i NATO wprost twierdzą, że ich strategicznym celem jest pokonanie nas. I oni chcą teraz kontrolować nasze obiekty (z bronią jądrową - red.)? To nonsens - skwitował przywódca Rosji. - W Stanach Zjednoczonych trwają testy nowej generacji broni jądrowej. My oczywiście nie zamierzamy uderzać pierwsi - zaznaczył. Ostrzegł przy tym, że rosyjskie siły jądrowe są w gotowości.

Putin w przeszłości przekazywał już informacje o udanych testach rakiety interkontynentalnej "Sarmat". Na nagraniu opublikowanym na Telegramie w kwietniu 2022 roku, zaledwie dwa miesiące po inwazji na Ukrainę, dyktator groził państwom zachodnim. - Nowa broń zdolna do przenoszenia ładunków nuklearnych sprawi, że wrogowie Rosji zastanowią się dwa razy - mówił wówczas rosyjski prezydent.

RadioZET.pl/CNN