Obserwuj w Google News

Putin szykuje "Majdan 3". Złowieszczy plan Kremla

2 min. czytania
17.11.2023 14:55
Zareaguj Reakcja

Wołodymyr Zełenski w rozmowie z dziennikarzami ostrzegł, że Rosja będzie chciała zasiać chaos i podziały w ukraińskim społeczeństwa. Celem ma być obalenie legalnych władz. Ten plan opisał jako "Majdan 3" - poinformował Bloomberg.

Władimir Putin
fot. SERGEI SAVOSTYANOV/AFP/East News (ilustracyjne)

Po ponad 1,5 roku od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja na froncie koncentruje się wokół kontrofensywy głównie na południu i wschodzie kraju. Wołodymyr Zełenski w rozmowie z dziennikarzami w czwartek wyraził zaniepokojenie spowolnieniem dostaw amunicji i broni z Zachodu dla własnego wojska. Prezydent Ukrainy podkreślił, że skoncentrowanie Stanów Zjednoczonych i innych państw na wojnie Izraela z Hamasem może negatywnie wpłynąć na zdolności sojuszników ws. regularnych dostaw dla władz w Kijowie.

- Teraz skupiam się na uzyskaniu pomocy z Zachodu. Ich punkt ciężkości zmienia się ze względu na Bliski Wschód i też z innych powodów. Bez wsparcia cofniemy się - argumentował Zełenski, cytowany przez Bloomberg. Prezydent Ukrainy wyraził również zaniepokojenie najnowszymi planami Kremla.

Redakcja poleca

"Majdan 3". Zełenski ujawnił tajną operację Kremla

Ukraiński przywódca powiedział, że Rosja stara się zasiać podziały w ukraińskim społeczeństwie, tworząc „chaos” w kraju i ostatecznie doprowadzając do usunięcia prezydenta. - Nasz wywiad ma informacje, które pochodzą również od naszych partnerów – powiedział Zełenski.

Plan destabilizacji wewnątrz Ukrainy określił jako „Majdan 3”. Nawiązał w ten sposób do głównego placu w Kijowie, który był centrum dwóch rewolucji - pomarańczowej (2004 r.) i godności (2014).

- Majdan oznacza dla nich zamach stanu, więc (taka - red.) operacja jest zrozumiała – powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy powtórzył, że nie poprze żadnej propozycji, która oznaczałaby zamrożenie wojny z Rosją.

Źródło: Radio ZET/Bloomberg

Nie przegap