Obserwuj w Google News

Putin wyruszył na Zachód. "Wielki dzień dla Łukaszenki"

2 min. czytania
23.11.2023 12:35
Zareaguj Reakcja

Władimir Putin w Mińsku. Rosyjski dyktator przyleciał na Białoruś na szczyt państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), czyli kremlowskiego odpowiednika NATO. Samolot zbrodniarza wojennego leciał w obstawie myśliwców - poinformował niezależny kanał Białoruski Hajun.

Władimir Putin
fot. Tass/Telegram (screen)

Władimir Putin przyleciał na lotnisko w Mińsku w czwartkowe przedpołudnie. Według niezależnego kanału Białoruski Hajun, który obserwuje militarną działalność reżimu Alaksandra Łukaszenki, maszynie z rosyjskim dyktatorem na pokładzie towarzyszyły wojskowe myśliwce.

23 listopada w Mińsku odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ. Członkowie organizacji - Rosja, Białoruś, Kirgistan, Tadżykistan, Kazachstan - "omówią aktualne problemy bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego". Do OUBZ należy również Armenia, ale premier tego kraju Nikol Paszynian nie przyjechał do Mińska. Od czasu zajęcia Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan relacje Erywań-Moskwa są mocno napięte.

Redakcja poleca

Władimir Putin w Mińsku. "Car zaszczycił swoją wizytą"

Na zdjęciach z lotniska w Mińsku widać trudne warunki atmosferyczne. Samolot Putina lądował w momencie intensywnych opadów śniegu. Putin i Łukaszenka wielokrotnie spotykali się w ostatnich miesiącach, głównie na terenie Federacji Rosyjskiej.

"Putin wylądował w Mińsku. Wielki dzień dla Łukaszenki: sam car zaszczycił go wizytą. Można się spodziewać próby reanimacji umierającego OUBZ. Wszyscy rozumieją, że to fikcja. Putin musi zademonstrować swoją siłę i autorytet. Zwłaszcza przed wyborami" - napisał Twitterze/X Franak Viacorka, doradca polityczny liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

OUBZ, czyli kremlowski odpowiednik NATO, powstała 21 lat temu na podstawie traktatu z 1993 roku. Skupia państwa znajdujące się w politycznej satelitę Rosji i ma ułatwiać komunikację wojskową pomiędzy tymi krajami. Jedyną oficjalną operacją wojskową OUBZ była interwencja w Kazachstanie w styczniu 2022 roku, kiedy władze poprosiły sojuszników o pomoc w powstrzymaniu próby obalenia władz i stłumienia antyrządowych zamieszek.

Źródło: Radio ZET/Tass/Belta

Nie przegap