Obserwuj w Google News

Nie żyje była pierwsza dama USA. Nazywano ją "współprezydentem"

2 min. czytania
20.11.2023 09:37
Zareaguj Reakcja

W wieku 96 lat zmarła w niedzielę Rosalynn Carter, małżonka byłego demokratycznego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera - poinformowała organizacja Carter Center. Była pierwsza dama zmarła w swoim domu w Plains, w stanie Georgia, w otoczeniu męża i najbliższej rodziny.

Carter
fot. Arnie Sachs/AP/East News

"Rosalynn była moją równorzędną partnerką we wszystkim, co kiedykolwiek osiągnąłem. Dawała mi cenne rady i słowa zachęty, kiedy ich potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera" - napisał Jimmy Carter w opublikowanym oświadczeniu.

Rosalynn Carter nie żyje. Była pierwsza dama USA miała 96 lat

Urodzona jako Eleanor Rosalynn Smith 18 sierpnia 1927 r. wyszła za mąż za Jimmy'ego Carter 7 lipca 1946 r. Byli małżeństwem przez 77 lata, mieli czworo dzieci, 11 wnuków i 14 prawnuków.

Była najbliższą doradczynią męża podczas jego kadencji prezydenckiej w latach 1977 - 1981 i później kiedy poświęcił się działalności humanitarnej. Doradcy prezydenta mówili często nieoficjalnie, że jest "współprezydentem".

Redakcja poleca

W odróżnieniu od wielu poprzednich pierwszych dam, Rosalynn brała udział w posiedzeniach gabinetu, wypowiadała się na temat wielu kontrowersyjnych problemów i reprezentowała męża podczas podróży zagranicznych. W maju bieżącego u Rosalynn Carter zdiagnozowano demencję, a w ostatnich miesiącach jej stan zdrowia stale się pogarszał.

Jimmy Carter, który obecnie ma 99 lat, jest najdłużej żyjącym byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (z 2002 roku). Od lutego jest otoczony opieką paliatywną.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap